انواع بیمه

راهنمای جامع آشنایی با بیمه و انواع آن

انواع بیمه

راهنمای جامع آشنایی با بیمه و انواع آن

فهرست مطالب

فهرست

همه انسانها به‌دلیل نیاز به امنیت خاطر و رفاه اجتماعی‌، همیشه به‌دنبال راهکار‌هایی هستند تا ضرر و زیان ناشی از حوادث را کاهش بخشند. بیمه یکی از بهترین راهکارهای جامعه بشری به‌منظور جبران خسارات ناشی از اتفاقات و حوادث ناگوار است. حوادثی که جان و مال انسان‌ها را تهدید می‌کند. در این مطلب قصد داریم به‌طور کامل به بیمه و مسائل مربوط به آن بپردازیم.

بیمه چیست؟

بیمه قراردادی است که بین دو طرف قرارداد با توجه به شرایط خاص هر کدام از آنها امضا می‌شود. بر اساس این قرارداد، افراد به شرکت بیمه مبلغی را پرداخت می‌کنند و شرکت بیمه متعهد می‌شود که در صورت بروز مشکل و ضررهای ناگهانی، همه یا بخشی از هزینه‌های تحمیل‌شده را پرداخت کند.

بیمه چه فوایدی دارد؟

بیمه علاوه بر اهمیت بالا انواع مختلفی دارد و هر کدام از آنها می‌توانند در زمان نیاز، بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهند. بیمه سلامت و درمانی و همچنین بیمه عمر از مهم‌ترین بیمه‌هایی هستند که نه تنها در هزینه‌ها به ما کمک می‌کنند بلکه نوعی سرمایه‌گذاری نیز محسوب می‌شوند. بنابراین اهمیت استفاده از بیمه در زندگی بسیار زیاد است. بیمه علاوه بر زندگی، در کار و تجارت نیز مورد نیاز است. در واقع استفاده از بیمه می‌تواند در آینده در پرداخت هزینه‌ها به ما کمک کند.

حق اولاد چیست و چگونه محاسبه می شود

انواع بیمه

 1. بیمه اشخاص:
  • بیمه عمر
  • بیمه حادثه
  • بیمه درمانی
 1. بیمه اموال
  • بیمه وسایل نقلیه
  • بیمه آتش‌سوزی
  • بیمه زلزله
  • بیمه باربری
 1. بیمه مسئولیت
  • بیمه مسئولیت عمومی
  • بیمه مسئولیت حرفه‌ای
  • بیمه مسئولیت تولیدکنندگان

 

انواع بیمه

 1. بیمه اشخاص

یکی از اساسی‌ترین بیمه‌هایی که تمام افراد جامعه در بخشی از زندگی خود به آن نیاز پیدا کرده‌اند، بیمه اشخاص است.

در این نوع از بیمه، شرکت بیمه‌کننده متعهد می‌شود که در صورت وقوع هرگونه حادثه برای فرد یا افراد تحت تکفل او، مبلغ مشخصی را به آن فرد پرداخت کرده و از او حمایت ‌کند. بیمه اشخاص به چند دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 • بیمه عمر: در این نوع مبلغ مشخصی در قرارداد تعیین شده و فرد این مبلغ را به‌صورت ماهانه و در یک بازه زمانی معین، به شرکت بیمه پرداخت می‌کند و در مقابل تسهیلات مختلفی را در زمان حیات یا در صورت فوت برای بازمانده‌های خود دریافت می‌کند.
 • بیمه حادثه: یکی از مشهورترین انواع بیمه، بیمه حادثه است. در صورت وقوع حوادث ناگوار، بیمه هزینه‌های مرتبط با خطر فوت یا نقص عضو را پرداخت می‌کند. این نوع بیمه شامل انواع خطرات شغلی، حرفه‌ای، ورزشی، ماموریت، مسافرت و انواع موارد دیگر شده و هزینه‌های ناشی از بستری‌شدن و از کارافتادگی موقت و هزینه‌های پزشکی ناشی از صدمات و جراحات را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.
 • بیمه درمانی: یکی از بهترین بیمه‌هایی که در دنیا وجود دارد، بیمه درمانی است. این بیمه، هزینه درمان انواع بیماری‌های مختلف از بیماری‌های ساده همچون سرماخوردگی تا بیماری‌های سخت‌‌تر، تحت پوشش شرکت بیمه قرار گرفته است .بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت، بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح، بیمه تکمیلی، بیمه کمیته امداد و چندین بیمه دیگر، همگی زیرمجموعه بیمه درمانی هستند.

 

 1. بیمه اموال

حوادث طبیعی همچون زلزله، سیل و طوفان‌های مخرب یا انواع حوادث پیش‎بینی نشده همچون سرقت یا آتش‌سوزی، از عوامل اصلی آسیب‌رسان به افراد جامعه هستند. هر فرد با توجه به میزان توانایی و وضعیت اقتصادی خود اموال مختلفی دارد و مهم‌ترین راهی که می‌تواند از طریق آن از اموالش محافظت کند، بیمه کردن آنهاست.

 • بیمه وسایل نقلیه: وسایل نقلیه با توجه به انواع حوادث احتمالی، با بیشترین میزان آسیب مواجه می‌شوند و به‌نوعی مهمترین دارایی افراد است که می‌توان مشمول بیمه شود. این نوع بیمه، همه‌ خسارت‌هایی که از حوادث رانندگی ایجاد می‌شود را تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه وسایل نقلیه اجباری بوده و همه افراد صاحب وسایل نقلیه جاده‌ای باید وسیله نقلیه خود را بیمه کنند.
 • بیمه آتش سوزی: آتش‌سوزی یکی از حوادث ترسناکی است که ممکن است در هر مکانی رخ دهد. برای محافظت از اموال خود در محیط‌های شغلی یا خانگی می‌توانید با خرید بیمه آتش‌سوزی، اموال‌تان را در برابر حوادثی همچون صاعقه، انفجار و البته خود آتش‌سوزی بیمه کنید.
 • بیمه زلزله: از آن‌جا که ایران یکی از کشورهای زلزله‌خیز است و بر روی گسل قرار دارد، خرید بیمه زلزله یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که بهتر است هرچه سریع‌تر آن را انجام دهید.
 • بیمه باربری: از قدیمی‌ترین بیمه‌های دنیا است. بر اساس بیمه باربری، در صورتی که مرسوله‌ها هنگام حمل از مبدأ تا مقصد دچار آسیب و خسارت شوند، شرکت بیمه متعهد می‌شود که این خسارات را چبران کند. نحوه حمل بار هیچ تاثیری در این نوع بیمه ندارد و ممکن است حمل و نقل از راه‌های، هوایی یا دریایی انجام شود.
 1. بیمه مسئولیت

همه ما با توجه به شغل و حرفه خود، با افراد دیگری تعامل داریم و برخی مواقع ممکن است در حین انجام کار یا انجام فعالیت‌های روزانه و عادی، برای سایر افراد خسارت مالی یا جانی ایجاد کنیم. بیمه مسئولیت، خطرات و زیان‌های ایجاد شده برای سایرین را جبران می‌کند.

 • بیمه مسئولیت عمومی: این بیمه مربوط به زمانی است که در حین انجام کار، فردی که جزو کارکنان نیست و با حرفه و شغل مورد نظر بی‌ارتباط است، دچار آسیب‌دیدگی شود. در این صورت شرکت بیمه مسئولیت جبران خسارات واردشده به آن فرد را برعهده می‌گیرد.
 • بیمه مسئولیت حرفه‌ای: بیمه مسئولیت حرفه‌ای جبران خساراتی را بر عهده می‌گیرد که توسط شغل و حرفه افراد به دیگران وارد می‌شود.
 • بیمه مسئولیت تولیدکنندگان: کیفیت کالاهای تولیدشده از سوی مراجع متفاوتی بررسی می‌شود و همه تولیدکنندگان سعی دارند که بهترین و باکیفیت‌ترین کالاها را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. با این وجود، موارد بسیار زیادی نیز وجود دارد که کالاهای تولیدشده، با داشتن نقص‌های مختلف باعث ایجاد ضررهای مالی یا در حالت بدتر، جانی می‌شوند؛ بیمه مسئولیت تولیدکنندگان این ضررها را جبران می‌کند.

 

اعتبار مالیاتی چیست؟

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx