برند چیست و چگونه ساخته می شود؟

برند چگونه ساخته می‌شود؟

برند چیست و چگونه ساخته می شود؟

برند چگونه ساخته می‌شود؟

فهرست مطالب

فهرست

برند چگونه ساخته می‌شود؟

بسیاری از صاحبان مشاغل تلاش می‌کنند که برای کسب و کارشان یک برند ایجاد کنند. تأثیر یک برند ماندگارتر از همه چیزهایی است که توسط مشتریان یک شرکت، دیده و شنیده می‌شود. در ایجاد یک برند یا «برندینگ» یک کسب و کار، محصول یا خدمات بر روی مشتری تاثیر بسزایی دارد.

ما در این مقاله از مجله هلومگ به فرآیند عملی ایجاد یک برند و معنای آن برای یک تجارت و ‌سرمایه‌گذاران آن خواهیم پرداخت.

برند چیست؟

برند یک احساس درونی نسبت به یک محصول، خدمات یا سازمان است

برند یک محصول، یک لوگو، یا یک فناوری یا حتی یک هویت نیست. برند یک احساس درونی نسبت به یک محصول، خدمات یا سازمان است. یک تعریف ساده برای برند وجود دارد: برند، یک تجربه متمایز و به‌یادماندنی است. برآورده کردن انتظار مشتری و سپس ارائه آن به طور مداوم هر بار که مشتری با برند شما در تماس است و احساس مشتری نسبت به برند شما در تعاملاتش با برندتان موثر خواهد بود.

شما برندتان را چگونه تعریف کنید

در دنیایی که فروش و سود کوتاه‌مدت، مهم‌تر از ایجاد برند‌های بلندمدت است، جایی که قیمت‌های تخفیف‌خورده از طریق تجارت الکترونیک و ابزارهای دیگر، بر ارزش واقعی یک برند غالب است و جایی که رسانه‌های اجتماعی و سایر تبلیغات دیجیتال محتوایی را منتشر می‌کنند که آموزنده است اما لزوماً متقاعدکننده نیست، زمان زیادی برای فکر کردن در مورد چگونگی ایجاد ارزش‌های برند وجود ندارد.

بسیاری از افراد در مکالمات بازاریابی از کلمه «محصول» و «برند» تقریباً به جای یکدیگر استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که محصول در کارخانه ساخته می‌شود اما برند در ذهن مردم ساخته می‌شود. محصول را می‌توان به طور عینی تعریف، ارزیابی و اندازه‌گیری کرد اما برند نا‌ملموس، انتزاعی و زودگذر است.

برای اینکه ایده‌ای در مورد ظاهر برندتان داشته باشید، سه مورد که کسب و کار شما را تعریف می‌کنند، یادداشت کنید. ویژگی‌هایی را در نظر بگیرید که تخصص‌ها و قابلیت‌های شما را نشان دهد و برند شما را از سایرین متمایز کند.

شما می‌خواهید که برند شما پیام و تأثیر یکسانی روی همه مشتریانتان داشته باشد، پس باید این پیام را به مشتری‌ها و مصرف‌کنندگان برسانید:
«وقتی از محصول یا خدمات من استفاده می‌کنید، هر بار دقیقاً همان چیزی را که می‌خواهید، دریافت خواهید کرد.»

نکاتی که باید در پروسه برندسازی همیشه در نظر داشته باشید

 • محصول را متمایز کنید. برندهای موفق در ذهن مصرف‌کنندگان بین خود و رقبای‌شان شکاف ایجاد می‌کنند.

در متمایز کردن برند خود، باید در مقابل دیگر برندهای فعالِ حوزه کاری‌تان فعالیت کنید. شما باید آن تفاوت کوچک را بین خدمات و محصولات خود و رقبای‌تان بیابید. بعد از اینکه آن را کشف کردید، در کمپین‌های بازاریابی خود به هر طریقی که می‌توانید آن را تبلیغ کنید.

اگر به مصرف‌کنندگان دو انتخاب یکسان از نظر قیمت و کیفیت داده شود، آنها به سمت نزدیک‌ترین گزینه در آن زمان خواهند رفت. با متمایز کردن برند خود، مصرف‌کنندگان را تشویق می‌کنید که به جای رقیبتان به دنبال شما باشند.

 •  ایده‌های نوآورانه و پیام‌های ‌منحصربه‌فرد داشته باشید

حقیقت ساده این است که اگر بتوانید از جنبه عقلانی مغز مردم دور شوید و به جنبه احساسی راه پیدا کنید، برند شما به مراتب بیشتر دوام خواهد آورد. سعی کنید با هر کمپین بازاریابی که انجام می‌دهید جذابیت عاطفی برند خود را افزایش دهید.

همانطور که برند خود را ایجاد کرده و رشد می‌دهید، باید آن را با دقت تماشا کنید. شما نمی‌خواهید که رقبای شما عناصر اساسی برند شما را مورد تجاوز قرار دهند یا آنها را تصاحب کنند؛ بنابراین ‌باید دائماً برند خود را رصد کنید. همه مواد تبلیغاتی برای کسب و کار شما باید ظاهر، احساس و پیام یکسانی داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که سبک همه مطالب یکسان بوده و با تجارت شما همخوانی داشته باشد.

 • فرهنگ شرکت را به کارمندان و پرسنل آموزش دهید، آنها نیز بخشی از پیام برند شما هستند.

شما باید این نکته را در هنگام استخدام و همچنین هنگام تنظیم محیط اداری در نظر داشته باشید. از خود بپرسید که چه نوع دفتری – از سیاست‌های مزایا گرفته تا شرایط کاری – کارمندان مورد نظر شما را جذب کرده و نگه می‌دارد.

فرمول ساده برای ساخت برند

 • روش‌های جدیدی را برای بازاریابی و برندسازی محصول یا خدمات خود آزمایش کنید.
 • آنچه را که درست پیش رفته و چیزهایی را که می‌توان بهبود بخشید، مرور کنید.
 • تصویری را که از قبل دارید بهبود ببخشید.
 • سه مرحله اول را تکرار کنید تا کار کند.

برندها مثل یک آینه هستند؛ مصرف‌کنندگان می‌‌توانند خود را در برند ببینند و کاربر با افتخار برند را به نمایش می‌گذارد تا همه بدانند که از آن استفاده می‌کنند. یک قبیله برند قادر به اقدام جمعی است و بنابراین پیامدهایی برای مشاغل دارد.

نکات کلیدی برند

 • برند، تجربه‌ای است که مشتری در ارتباط با یک شرکت و محصولات و خدمات آن دارد.
 • یک برند موفق می‌تواند کلید موفقیت یک شرکت باشد در حالی که یک برند ضعیف می‌تواند یک شرکت را غرق کند.
 • برخی از زمینه‌های کلیدی که باید در هنگام ایجاد یک برند در نظر گرفت، ثبات، تمایز، خلاقیت و ایجاد یک ارتباط عاطفی است.
 • نظارت بر برند برای حفظ سلامت آن مهم است.
 • برندهای خوب برای توسعه نیاز به زمان دارند. شما باید صبور باشید و کمپین‌های خود را دوباره متمرکز کنید و کیفیت محصول یا خدماتی را که می‌خواهید برندسازی کنید، بهبود ببخشید. از دیدگاه سرمایه‌گذاری، شرکت‌هایی که زمان و هزینه خود را صرف برندسازی مؤثر می‌کنند، پتانسیل سودآوری در آینده را دارند.
 • قدرت یک برند می‌تواند یک شرکت را از یک کالا به یک شرکت با ارزش ارتقا دهد و کارمندان و مشتریان را تشویق کند تا به طرفداران وفادار تبدیل شوند.
 • شخصیت برند مجموعه‌ای از ویژگی‌های انسانی است که به یک برند نسبت داده می‌شود. چیزی که مصرف‌کننده می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. یک برند دارای مجموعه‌ای ثابت از ویژگی‌ها است که مصرف‌کنندگان خاصی از آن لذت می‌برند، چیزی که مصرف‌کنندگان را به سمت برند جذب می‌کند.
 • به نظر می‌رسد هر برندی قبیله وفادار خود را دارد که از یک برند پیروی می‌کنند. قبیله برند به گروهی از افراد گفته می‌شود که توسط یک برند مشترک به هم مرتبط شده‌اند. اعضای آن صرفاً مصرف‌کنندگان ساده نیستند، بلکه معتقد و مدافع نیز هستند.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx