همه چیز درباره‌ سنوات

همه‌چیز درباره‌ی سنوات

همه چیز درباره‌ سنوات

همه‌چیز درباره‌ی سنوات

فهرست مطالب

فهرست

سنوات و پایه سنوات از جمله حقوق قانونی کارگران است که برای حمایت از آنها در نظر گرفته شده، طبق قوانین کار، حقوق وزارت کار فقط مربوط به پرداخت حقوق پایه نیست و شامل تسهیلات دیگری نیز می‌شود که یکی از آنها دریافت سنوات است و به افرادی که مشغول به کار هستند تعلق می‌گیرد.

با ما همراه باشید تا با مفهوم سنوات و نکات قانونی مربوط به سنوات بیشتر آشنا شویم.

حق سنوات چیست؟

بر اساس ماده 24 قانون وزارت کار به هر فردی که با یک کارگاه یا شرکت به‌طور رسمی یا غیر رسمی قرارداد بسته و در آنجا مشغول به کار است، سنوات تعلق می‌گیرد و طبق ماده 21 قانون کار، میزان حق سنوات (مزایای پایان خدمت) معادل یک ماه از آخرین دستمزد دریافتی فرد است.

حق سنوات در پایان هر سال یا پایان کار به عنوان پاداش کار و کمک هزینه به کارگران پرداخت می‌شود و مبلغ آن بر اساس پایه حقوق دریافتی افراد است. به حق سنوات، مزایای پایان کار یا خدمت نیز گفته می‌شود.

حق اولاد چیست؟ و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن 

مشمولین دریافت و پرداخت سنوات

تمام کارفرمایان مشمول قانون کار موظف هستند که سنوات کارگران خود را پرداخت کنند. پرداخت سنوات به دو صورت انجام می‌شود: پایان هر سال معادل دستمزد یک ماه آخر کارگر یا در زمان اتمام کار که در این صورت به ازای هر سال کارکرد فرد باید این مبلغ از سوی کارفرما پرداخت شود.

پرداخت سنوات از سوی کارفرما اجباری است و نحوه‌ی پایان همکاری کارگر با کارفرما تاثیری در پرداخت سنوات ندارد، بنابراین قطع همکاری به هر صورتی که باشد (اخراج، استعفا، بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت، پایان قرارداد و…) کارفرما موظف است به نسبت مدت زمان کارکرد آن فرد، سنوات را محاسبه و پرداخت کند.

در نظر داشته باشید پیش از سال 99 پرداخت سنوات بر اساس مزد ثابت فرد بوده ولی در حال حاضر شامل همه‌ی موارد موجود در ماده 34 و 35 قانون کار می‌شود و شامل حق اولاد، حق مسکن، بن کارگری (خواربار) است. مزایای غیر نقدی نیز در محاسبه‌ی میزان پرداختی سنوات موثر است.

مبلغ سنوات پایان هر سال، توسط شواری عالی کار بر اساس یک روز تعیین و به‌صورت رسمی اعلام می‌شود، برای محاسبه مبلغ ماهانه و سالانه طبق فرمول تعریف‌شده، می‌توان به عدد مورد نظر رسید.

یکی از قوانین مهم این است که اگر طی چند سال کار، سنوات دریافت نکنید، در زمان تسویه حساب محاسبه‌ی سنوات با نرخ جدید (بر مبنای سال جاری به ازای هر سال اشتغال) انجام می‌شود.

پرداخت سنوات علاوه بر تاثیرگذاری بر حقوق و جبران پایین بودن درآمد، موجب افزایش انگیزه و در نتیجه افزایش بازدهی و کیفیت کار است.

حق سنوات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بیانیه‌ی شورای عالی کار در رابطه با مشمولین سنوات:

تغییر یا تعویض کارفرما تاثیری در پرداخت سنوات نخواهد داشت و پرداخت آن به کارگران اجباری است.

  • تغییر یا تعویض کارفرما تاثیری در پرداخت سنوات نخواهد داشت و پرداخت آن به کارگران اجباری است.
  • همه سازمان‌ها، شرکت‌ها و کارگاه‌ها باید به تمام کارگران و کارمندان خود (رسمی یا غیر رسمی) سنوات پرداخت کنند؛ پرداخت سنوات به مدت قرارداد فرد ارتباطی ندارد و کارگر بر اساس سابقه کاری خود سنوات می‌گیرد و در صورتی که سابقه کاری فردی کمتر از یک سال باشد، میزان مبلغ پرداختی مطابق مدت کارکرد و روزهای فعالیت او محاسبه و پرداخت خواهد شد.
  • کارگران فصلی، کارگران ساعتی و پاره‌وقت نیز شامل دریافت سنوات می‌شوند و با توجه به مدت زمان کارکردشان باید حق سنوات را دریافت کنند.
  • سنوات شامل همه‌ی کارگران مشغول به کار که به هر دلیلی از جمله اخراج، استعفا، بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت، پایان قرارداد و… قطع همکاری کرده‌اند، می‌شود و کارفرما موظف به پرداخت آن است.

اگر مشمول قوانین دریافت سنوات می‌شوید ولی سنوات دریافت نکرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به اداره‌ی کار در این خصوص پیگیری‌های لازم را انجام دهید.

توجه داشته باشید اگر قرار است سنوات در پایان همکاری شما با مجموعه و سازمان پرداخت شود، مبلغ پرداختی معاف از مالیات خواهد بود. نکته دیگر اینکه فرمول محاسبه ذخیره سنوات بر اساس آخرین حقوق دریافتی شما است و این یکی از مزایای بسیار خوب دریافت سنوات در پایان قرارداد کاری است.

بررسی میزان افزایش حقوق 1401

فرمول محاسبه‌ی حق سنوات

365/کارکرد سنوات*حقوق پایه حکم=حق سنوات

پایه سنوات چیست؟

پایه سنوات در واقع مبلغی است که به صورت ماهانه یا در آخر سال به کارمندان و کارگران پرداخت می‌شود. پایه سنوات به‌محض شروع کار و ماهانه به افراد تعلق می‌گیرد و فرد از همان تاریخ شروع به کار می‌تواند این مبلغ را همراه با حقوق دریافت کند.

فرمول محاسبه‌ی پایه سنوات

کارکرد ماهانه*30/پایه سنوات ماهانه=پایه سنوات

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات

حق سنوات همان مزایای پایان کار است که تعیین زمان پرداخت آن، به کارفرما بستگی دارد. کارفرمایان می‌توانند در پایان هر سال یا به‌صورت کلی در زمان اتمام خدمت کارگر به صورت یکجا آن را پرداخت کنند اما پایه سنوات مبلغی است که به حقوق پایه کارمند اضافه شده و افرادی که بیش از یک‌سال سابقه کار دارند مشمول دریافت این مبلغ هستند.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx