چطور برای افزایش حقوق خود مذاکره کنیم؟

چطور برای افزایش حقوق خود مذاکره کنیم؟

فهرست مطالب

فهرست

افزایش حقوق یکی از اهداف مهم هر کارمندی است. مذاکره برای حقوق مناسب و عادلانه و افزایش حقوق می‌تواند یک فرآیند چالش‌برانگیز باشد؛ اما با داشتن استراتژی‌های مناسب می‌توانید به راحتی در مذاکرات به اهداف خود دست یابید. در این مقاله با ما همراه باشید تا نکات مفیدی را در مورد نحوه مذاکره برای افزایش حقوق برای شما شرح دهیم.

مذاکره برای افزایش حقوق

شناخت ارزش بازار کار

در ابتدا، شما باید تحقیقات دقیقی انجام دهید تا ارزش حقوق در بازار کار فعلی را دریابید. اطلاعات در مورد میانگین حقوق در شغل مشابه و منطقه جغرافیایی خود را جمع‌آوری کنید.

تحلیل میزان تجربه و مهارت‌ها

مهارت‌ها و تجربه شما نقش مهمی در تعیین حقوق دارند. ارتقاء و افزایش مهارت‌های خود را در نظر بگیرید تا بتوانید در مذاکرات به این موضوع اشاره کنید. شما باید ابتدا ارزش و مهارت‌های خود را به خوبی بشناسید. شما باید مشخص کنید که مهارت شما چقدر در بازار کار، ارزش دارد. این اطلاعات به شما در مذاکره کمک خواهد کرد تا با اعتمادبه‌نفس بیشتری وارد شوید.

فرض کنید شما در یک شرکت فناوری اطلاعات کار می‌کنید و تجربه‌ بالایی در توسعه نرم‌افزار دارید. بر اساس تحقیقات خود، متوجه شده‌اید که توانمندی‌های شما در بازار کار دارای ارزش زیادی هستند. حالا که ارزش مهارت‌های خود را می‌شناسید، به عنوان مثال می‌توانید در مذاکره بگویید: «با توجه به تجربه ۵ ساله و توانایی‌های منحصربه‌فرد بنده در توسعه نرم‌افزار، من حقوق سالانه حداقل ۲۰ درصد بیشتر از حقوق کنونی خود را می‌خواهم.»

برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی مناسب

قبل از شروع مذاکره، باید یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. اهداف و مراحل مذاکره را مشخص کنید تا به بهترین شکل ممکن در مذاکرات عمل کنید. اهمیت زمان‌بندی در مذاکره قابل اغماض نیست. زمان مناسبی برای مذاکره انتخاب کنید، جایی که هر دو طرف تمرکز کامل داشته و توانایی بررسی جزئیات را داشته باشند. به‌عنوان مثال، می‌توانید در پایان یک دوره‌ ارزیابی عملکرد با مدیر خود مذاکره کنید. در این زمان، هر دو طرف به تجزیه‌وتحلیل دقیقی از عملکرد شما دسترسی دارند.

تعیین محدوده قابل قبول

مشخص کنید که حداقل و حداکثر حقوقی که می‌پذیرید، چقدر است. این کمک می‌کند تا در طول مذاکره به اهداف خود پایبند بمانید.

مذاکره برای افزایش حقوق هاو کن یو 1 | هلومگ | چطور برای افزایش حقوق خود مذاکره کنیم؟

تعیین یک عدد دقیق

در هنگام مذاکره، به جای بیان اعداد تقریبی، یک عدد دقیق و واقعی بیان کنید. این امر به مذاکرات شما قوت و اعتبار خواهد داد و احتمالاً به نتیجه‌گیری مثبت‌تر کمک خواهد کرد.

به‌عنوان مثال، به مدیر خود بگویید که خواهان افزایش ۲۰ درصدی حقوق خود هستید.

گوش‌دادن فعال

در طول مذاکره، به حرف‌ها و نقطه نظرات طرف مقابلتان گوش کنید و با دقت به اظهار نظرهای آن‌ها واکنش نشان دهید.

لیست‌کردن و نوشتن موفقیت‌های خود

در مذاکره، به موفقیت‌ها و دستاوردهای خود اشاره کنید. نشان‌دادن اینکه چگونه به پیشرفت و توانمندی‌های خود دست یافته‌اید، به شما کمک خواهد کرد تا جایگاه قوی‌تری در مذاکره داشته باشید.

به‌عنوان مثال، می‌توانید به مدیر خود بگویید که در طول دوره‌ کاری خود چگونه به مشتریان کمک کرده و چگونه یک پروژه بزرگ را با موفقیت اجرا کرده‌اید.

ورود به مذاکره با اعتمادبه‌نفس بالا

باید بدانید که شما حق دارید از حقوق مناسبی برخوردار شوید. به خود اعتماد کنید و با اعتمادبه‌نفس به مذاکره بپردازید. این اعتمادبه‌نفس می‌تواند تأثیر قابل توجهی در نتیجه مذاکره داشته باشد.

به‌طور مثال، در مذاکره با مدیر خود می‌توانید بگویید: «با توجه به تجربه و دانش من، مطمئنم که ارزشمندی‌ام برای شرکت را اثبات کرده‌ام و افزایش حقوق من در اصل، تأیید ارزش من برای شرکت است.»

مثبت‌اندیش بودن

در مذاکره، مثبت‌نگر باشید و از لحاظ عاطفی آماده باشید. این انگیزه مثبت می‌تواند مذاکرات را به سمت موفقیت هدایت کند و احتمال توافق را افزایش دهد.

شما می‌توانید به مدیر خود نشان دهید که چگونه با افزایش حقوق به شرکت کمک می‌کنید و چگونه با انگیزه به کار خواهید پرداخت.

تعیین مبلغی بیشتر از حقوق مورد نظر

مبلغی را تعیین کرده و به کارفرما ارائه دهید که بیشتر از حقوق مورد نظرتان باشد تا اگر کارفرما با مبلغ ارائه‌شده موافقت نکرد و حقوق کمتری را پیشنهاد داد، با حقوق مورد نظر شما مطابقت داشته باشد.

به‌عنوان مثال، به‌طور دقیق و با جزئیات ارقام و دلایل منطقی خود را برای افزایش حقوق توضیح دهید. به این ترتیب، مدیر خود متوجه خواهد شد که افزایش حقوق به چه دلیل مناسب است.

عدم استفاده از اعداد تقریبی

درخواست‌های خود را به‌طور دقیق بیان کنید. از اعداد تقریبی خودداری کرده و روی جزئیات و شواهدی که ارائه می‌دهید، تأکید کنید.

به این ترتیب، با دنبال‌کردن راهنمایی‌های مذاکره و استفاده از تکنیک‌های مناسب، می‌توانید به افزایش حقوق خود دست یابید. به خود اعتماد کنید و با استفاده از توانایی‌هایتان به بهترین شکل ممکن در مذاکرات شرکت کنید.

 

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx