داشبورد مدیریتی چیست

داشبورد مدیریتی چیست و چه مزایایی دارد؟

داشبورد مدیریتی چیست

داشبورد مدیریتی چیست و چه مزایایی دارد؟

فهرست مطالب

فهرست

برای یک صاحب کسب و کار هیچ‌چیز مهم‌تر از یک سیستم تر و تمیز و منظم برای مدیریت کارهایش نیست؛ یک داشبورد مدیریتی که بتواند صفر تا صد کارها را رصد کند و نتیجه هرکدام را ببیند. در واقع داشبورد مدیریتی، اطلاعات مهم و ضروری کسب و کار را به‌صورت تصویری و گرافیکی، به مدیرانی که با محدودیت‌های زمانی مواجه هستند، ارائه می‌دهد. استفاده از داشبورد مدیریتی با ترکیبی از نرم‌افزارهای مبتنی بر وب و داده‌های واقعی، بسیار آسان است. این موضوع بسیار مهم است که داشبورد خود را براساس یک شاخص کلیدی عملکرد (KPI) معنادار و هدف‌دار ایجاد کنید تا بتوانید از مزایای داشبورد مدیریتی که شامل پاسخ به سوالات مهم و حیاتی در زمینه‌ی تجارت و کسب‌و‌کار، هماهنگ کردن فعالیت‌های تجاری با استراتژی شرکت و افزایش بهره‌‌وری و سودآوری است، بهره‌مند شوید.

داشبورد مدیریتی چیست؟

طبق تجربه صاحبان کسب و کار استفاده از داشبوردهای مدیریتی تاثیرات بسیار مثبتی در رشد و توسعه آن کسب و کار دارد. شما از طریق یک داشبورد مدیریتی می‌توانید مقدار بسیار عظیمی از اطلاعات را مورد بررسی قرار دهید و تصمیماتی را مبتنی بر اطلاعات واقعی و در زمان صحیح بگیرید. با توجه به اینکه داشبورد مدیریتی می‌تواند از طریق یک رابط گرافیکی و تصویری داده‌ها را بررسی کند، مدیران سازمان‌ها می‌توانند از طریق این اطلاعات، نمایی کلی از سازمان یا شرکت خود به دست بیاورند و آن را درمقابل بحران‌های مختلفی ایمن و از طرفی فرصت‌های مختلف را برای پیشرفت سازمان بررسی کنند.

انواع داشبورد مدیریتی

داشبوردهای مدیریتی از لحاظ نقش و کارکرد به سه دسته تقسیم می‌شوند:

داشبوردهای استراتژیک

داشبوردهای استراتژیک، از مدیران در هر سطح سازمانی پشتیبانی می‌کنند و از صحت عملکرد کسب و کار، نوعی نگرش همه‌جانبه به تصمیم‌گیرندگان ارائه می‌دهند. این داشبوردها معمولا برای مقایسه وضعیت سازمان با اهداف استراتژیک مورد استفاده قرار می‌گیرند و به مدیران برای تصمیم‌گیری‌های اجرایی، مانند تنظیم اهداف کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت، کمک قابل توجهی می‌کنند.

داشبوردهای تحلیلی

این داشبوردها دربردارنده محتوا، موارد مقایسه‌ای، سوابق بیشتر و شاخص‌های عملکردی دقیق‌تر و کامل‌تری هستند و با آنالیز اطلاعات، به مدیران برای گرفتن تصمیمات مهم کمک می‌کنند. در واقع، مدیران با در اختیار داشتن داشبوردهای تحلیلی، می‌توانند وضعیت موجود و دلایل آن را به درستی درک کنند. همچنین، داشبوردهای تحلیلی معمولا از تعامل با داده‌ها پشتیبانی می‌کنند.

داشبوردهای عملیاتی

داشبوردهای عملیاتی به پایش کارکردهای حیاتی سازمان پرداخته و به‌طور مستقیم با فعالیت‌ها و رویدادها در تعامل هستند. این داشبوردها به صورت پیوسته و لحظه‌ای تغییر می‌کنند و به پاسخ‌های سریع نیاز دارند. بنابراین به‌صورت کاملا متفاوت با موارد اول و دوم طراحی و ساخته می‌شوند.

 

مدیریت هزینه‌ها در شرکت‌های کوچک و متوسط

قابلیت‌های مهم داشبورد مدیریتی چیست؟

مهم‌ترین اطلاعات در زمینه کسب ‌وکار، که مدیران سازمان‌ها برای استفاده از داشبوردهای مدیریتی به آنها نیاز دارند، چه چیزهایی هستند؟ در اینجا برخی از قابلیت‌های مهم داشبوردهای مدیریتی را توضیح می‌دهیم.

۱. قابلیت سفارشی‌سازی

شما باید بتوانید به اطلاعاتی که می‌خواهید دسترسی پیدا کنید و آنها را به شیوه‌ای که برای شما راحت‌تر و مناسب‌تر است مشاهده کنید. کاربران داشبوردهای مدیریتی باید بتوانند تا هرآنچه را که در داشبورد مشاهده می‌کنند، سفارشی‌سازی کنند و تغییر دهند.

۲.  قابلیت کشیدن و رها کردن

کشیدن و رها کردن روشی سریع و آسان برای کار با نرم‌افزارهای کاربردی است. با این روش شما می‌توانید از طریق نشانگر موس، فایل‌ها و مدارک مورد نیازتان را به هرجا که دوست دارید منتقل کنید. شما از طریق این قابلیت می‌توانید ابزارهای مختلفی را به داشبورد خود اضافه کنید تا اطلاعات بیشتری را مورد بررسی قرار دهید. قابلیت کشیدن و رها کردن، یک روش بسیار ساده و آسان برای رفع نیازهای مدیریتی شماست.

۳.  قابلیت انتخاب رنگ و فونت

شما می‌توانید با انتخاب رنگ‌ها و فونت‌های مختلف، داشبورد خود را از نظر بصری جذاب‌تر کنید. این قابلیت به‌خصوص برای شرکت‌هایی که می‌خواهند از بعضی اطلاعات، به‌عنوان ابزاری برای فروش استفاده کنند بسیار کارآمد است. این انعطاف‌پذیری ظاهری، برای شرکت‌هایی که دوست دارند داشبوردشان را با برند خود هماهنگ کنند بسیار مناسب است.

۴.  قابلیت نمایش‌های گرافیکی مختلف

به جز نمودار‌ها و چارت‌های گرافیکی، شیوه‌های مختلف دیگری نیز برای نشان‌ دادن اطلاعات مختلف وجود دارد. برخی از گزینه‌های نمایش گرافیکی اطلاعات عبارتند از: سرعت‌سنج، نقطه‌گذاری، محورها و نمودارهای تعاملی.

 

مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

 

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx