چگونه یک تیم قوی بسازیم؟

چگونه یک تیم قوی بسازیم؟

فهرست مطالب

فهرست

بدون شک، داشتن یک تیم قوی از الزامات موفقیت در هر کسب‌و‌کاری است. کار گروهی باعث می‌شود، اعضای گروه در راستای یک هدف مشخص، مهارت‌های خود را به کار گیرند و انگیزه لازم برای عملیاتی کردن اهداف تعیین شده را داشته باشند. داشتن یک تیم قوی، نیاز به شناخت برخی از قواعد منحصر‌به‌فرد دارد. با ما همراه باشید تا با پیش‌نیازهای اساسی برای ساخت یک تیم قوی آشنا شویم.

خصوصیات یک تیم حرفه‌ای و منسجم

قبل از شروع به ساخت یک تیم، در ابتدا بهتر است با خصوصیات یک تیم منسجم که کار گروهی را به نحو احسنت انجام می‌دهند، آشنا شوید. با شناخت ویژگی تیم‌های کارآمد، نقاط قوت آن‌ها به طور حتم آشکار می‌شود و می‌توان از آن‌ها در ساخت یک گروه قوی الهام گرفت. برخی از خصوصیات یک تیم منسجم و کارآمد به شرح زیر است:

روابط پایدار و قوی

روابط پایدار و دوستانهِ بین فردی، در کار گروهی، نیاز حیاتی در یک تیم است. ایجاد تعامل و مشورت کردن هم‌گروهی‌ها در فضای کاری، از جمله مهم‌ترین ویژگی یک تیم قوی بوده که شناخت مهارت‌های بیانی می‌توانند در این راه کمک کننده باشند. با توجه به این موضوع، ایده‌گرایی و توجه به نظرات ناب، در کار گروهی نمایان می‌شود که در موفقیت یک گروه نقش اساسی دارد.

تمرکز روی اهداف تعیین شده و مشترک

روشن و واضح است که کار گروهی با نظر به اهداف مشترک معنی پیدا می‌کند. این نکته حتی باعث تمایز کار فردی با کار تیمی است. تعیین هدف در یک کار تیمی، نقطه شروع یک راهبرد جمعی بوده که با تعیین نقش و وظیفه هر فرد از گروه، می‌توان به صورت تیمی برای رسیدن به اهداف مشترک تلاش کرد. در نظر داشته باشید، اهداف تیم باید با ایده‌ها و استراتژی‌های اعضای گروه همراه شده تا به‌نوعی احتمال موفقیت در کارها بالا رود.

مدیریت بحران

ایجاد مشکل و بحران در مسیر رسیدن به اهداف مشترک، از جمله ویژگی‌های یک کسب‌و‌کار است. مدیریت بحران، یکی از خصوصیات مهم و مثبت در گروه‌های منسجم و کارآمد بوده که با حفظ روحیه گروه، می‌توان با مشورت و چاره‌اندیشی از بحران مورد نظر خارج شد.

قواعد کلی برای ساخت یک تیم قوی

برای ساخت یک تیم قوی، بهتر است با قواعد و قوانینی که می‌توانند در این راه به شما کمک کننده باشند، آشنا شوید. دقت داشته باشید، قواعد کلی برای ساخت یک گروه قوی، می‌تواند شامل ارزش‌های مالی و معنوی باشد.

کار تیمی

به کار‌گیری افراد کارآمد

اولین قدم برای داشتن یک تیم قوی، استخدام و به کار‌گیری افراد بااستعداد و خلاق بوده که دارای دانش کافی در زمینه کاری مورد نظر باشند. ساخت یک گروه منسجم و قوی، با به کار بستن افراد ناکارآمد، با شکست و عدم موفقیت همراه خواهد شد.

ایجاد اعتماد بین اعضای گروه

اعتماد سازی، یکی از ارکان اساسی برای داشتن یک تیم قوی است. به‌طور‌کلی، ایجاد اعتماد در بین اعضای گروه با گذشت زمان و ایجاد تعامل و یکسان‌سازی وظایف، به وجود خواهد آمد. نقش مدیریت در ایجاد اعتماد‌سازی بین اعضای گروه بسیار بالا است. مدیر کسب‌و‌کار مورد نظر، با تشویق به همدلی و کار گروهی، می‌تواند نقش رقابتی و عدم اعتماد بین اعضای تیم را کمرنگ‌تر کند.

شرح وظایف به صورت دقیق

برای تشکیل یک گروه کارآمد و منسجم، علاوه بر پرداختن به معقوله‌هایی چون اهداف مشترک، افراد و اعضای گروه، باید وظایف انفرادی خود را به صورت دقیق بدانند. مشخص کردن و شرح وظایف افراد تیم، باعث افزایش کارایی مطلوب هر یک از اعضای گروه و جلوگیری از ایجاد بی‌نظمی کاری می‌شود. شرح وظایف، باید با ضوابط کاری مناسب به صورت مکتوب، تدوین و ثبت شود.

افزایش مهارت‌های فردی

تشکیل یک تیم کارآمد، نتیجه‌‌ی، نیرو، هوش و خلاقیت و مهارت‌های فردی هر کدام از اعضای گروه است؛ از‌ این رو، افزایش مهارت‌های فردی تک تک اعضای تیم، باعث بهبود کارآمدی گروه می‌شود. مهارت‌های فردی اعضای تیم با دو شیوه قابل افزایش است؛ اولین شیوه، آموزش‌ و ایجاد کلاس و کارگاه‌های تقویتی به صورت فردی یا گروهی و شیوه دوم، بهبود مهارت‌های فردی با آموختن از دیگر اعضای گروه در فرآیند کاری است که بدون شک، از طریق همکاری، تعامل و حسن اخلاق، نتیجه مطلوب‌تری در این مورد عرضه می‌شود.

پرداختن به موضوع پاداش و تشویق

به‌طور‌ویژه، پرداختن به معقوله پاداش و تشویق و در نظر گرفتن پاداش‌های مادی و معنوی برای اعضای گروه، موجب تقویت و بهبود عملکرد و کارآیی آن‌ها می‌شود.

در نظر داشته باشید، تشویق گروهی نتیجه‌ی مطلوب‌تری از تشویق فردی ارائه می‌دهد. این امر به افزایش حس همدلی بین اعضا‌ی گروه انجامیده و از سرخوردگی و ناامیدی فردی پیشگیری می‌کند.

یک تیم قوی، باید در تعامل‌های اجتماعیِ بیرون از محیط‌های کاری نیز روحیه دوستانه، هم‌فکری و احترام متقابل را حفظ کند. به طور کلی، بهبود رفتارهای مرتبط با تعاملات اجتماعی یک پیش‌نیاز اساسی برای ورود به یک کار گروهی با اهداف مشخص است. در نظر داشته باشید، تمام ویژگی‌ها و قواعدی که برای تشکیل یک گروه کارآمد و قوی ذکر شده است برای شرایط کاری مجازی و به نوعی دورکاری نیز صدق می‌کند.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx