چطور به کودکان خود مباحث مالی را بیاموزیم؟

چطور به کودکان خود مباحث مالی را بیاموزیم؟

چطور به کودکان خود مباحث مالی را بیاموزیم؟

چطور به کودکان خود مباحث مالی را بیاموزیم؟

فهرست مطالب

فهرست

همان‌طور که می‌دانید موفقیت آینده بشر درگرو رشد، بالندگی، تعلیم و تربیت کودکان این نسل است. دیگر مثل گذشته نیست. امروزه کودکان نیز مانند بزرگ‌سالان در حوزه‌های مختلف آموزش می‌بینند و از همان کودکی آماده حضور در جامعه می‌شوند. والدین نیز علی‌رغم گذشته به تعلیم و آموزش کودک خود اهمیت می‌دهند.

آنها همواره در پی یافتن فرصت برای رشد و توسعه کودکان خود در هر زمینه‌ای هستند. یادگیری مسائل مالی و حسابداری نیز از این قاعده مستثنا نیست. والدین به‌دنبال راهی برای آموزش مباحث مالی به کودکان خود هستند. به همین سبب ما در این گزارش قصد داریم در مورد نحوه آموزش مباحث مالی به کودکان صحبت کنیم. پس در ادامه با ما همراه شوید.

آموزش مباحث مالی

همان‌طور که می‌دانید یکی از الزامات زندگی امروزه بشر پول است. تقریباً تمام مبادلات و معاملات انجام ‌شده در کل دنیا توسط پول انجام می‌شود، لذا همه افراد جامعه حتی کودکان لازم است که با مباحث مالی، مالیاتی و حسابداری به‌خوبی آشنا باشند. کودکانی که در کودکی با این مسائل آشنا می‌شوند در آینده مسائل مالی و را بهتر مدیریت می‌کنند و ازنظر اقتصادی موفق‌تر هستند. چندین روش برای آموزش مباحث مالی به کودکان وجود دارد.

قبل از بیان این روش‌ها ذکر این نکته حائز اهمیت است که هنگام آموزش مباحث مالی و حسابداری به کودک باید سن، میزان سواد، علاقه و توانایی کودکان را مدنظر قرار داد. اگر مباحثی که قرار است به کودک بیاموزید متناسب سطح او نباشد یادگیری در وی صورت نمی‌پذیرد. پس قبل از آغاز آموزش حتماً میزان آگاهی، سطح اطلاعات و دانش کودک را بسنجید.

 روش‌های آموزش مباحث مالی به کودکان

  • والدین بهترین الگوی آموزشی کودک

والدین بهترین الگوی کودکان هستند. در مباحث مالی و مالیاتی نیز این‌چنین است. بنابراین اگر می‌خواهید مباحث مالی و حسابداری را به آنها آموزش دهید، ابتدا باید خودتان در این مباحث تسلط کافی داشته باشید و سپس آن را در زندگی به کار ببرید. پس در این زمینه حسابی به مطالعه بپردازید. این روش یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌ها برای تعلیم مباحث مالی است زیرا که کودک شما را مشاهده و از رفتار مالی و حسابداری شما الگو می‌پذیرد. اگر الگوی مالی خوبی برای کودک خود باشید احتمال موفقیت او در زمینه مالی و حسابداری در آینده بیشتر می‌شود.

  • آموزش مباحث مالی از طریق بازی، سرگرمی، قصه و شعر

کودکان عاشق بازی‌کردن هستند. شما می‌توانید از این فرصت بهترین استفاده ممکن را بکنید و مباحث مالی و مالیاتی را به کودک خود بیاموزید. مثلاً ضمن بازی‌هایی مثل مغازه بازی، سبزی فروشی، لباس‌فروشی ارزش پول و نحوه مبادله آن را به او آموزش دهید. حتی می‌توانید از طریق مسابقه و دادن جایزه به کودک و تشویق او نحوه محاسبه قیمت طلا و سکه را به او یاد دهید. لازم به ذکر است که آموزش مالی از طریق قصه‌گویی و شعر به کودکان نیز روش بسیار تأثیرگذار و مناسبی است که برای همیشه در ذهن کودک ماندگار می‌شود.

  • آموزش از طریق مشارکت در امور مالی و حسابداری خانواده

سعی کنید در مورد مباحث مختلف اعم از مالی و غیره با کودکان مشورت کنید و آن را در بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های مالی شرکت دهید. این امر به افزایش اعتمادبه‌نفس آنها کمک شایانی می‌کند و سبب می‌شود که کودک با مباحث مالی خانواده، درآمد، هزینه‌ها و نحوه مدیریت آنها آشنا شود. شما حتی می‌توانید مسئولیت انجام برخی از خریدهای منزل مانند نان، میوه و غیره را بر عهده کودک بگذارید تا نحوه تبادل پول و محاسبه قیمت را یاد بگیرد.

  • پول‌ توجیبی و مدیریت هزینه‌ها

به کودکان خود پول‌ توجیبی بدهید و به آنها بگویید که ملزم هستند کل مخارج ماه را به‌وسیله این پول مدیریت کنند. اگر در نیمه‌ راه پول خود را خرج کردند یا به هر علتی پول کم آوردند هرگز به آنها پول اضافه‌تر ندهید. با این کار کودکان یاد می‌گیرند باید تا زمان دریافت مجدد پول‌ توجیبی و رسیدن به خواسته‌هایشان صبر پیشه کنند. به‌علاوه از این طریق آنها نحوه اولویت‌بندی خواسته‌ها، پس‌انداز کردن و مدیریت آن را یاد می‌گیرند. البته فراموش نکنید که از کودک خود متناسب با سنش توقع مدیریت پول‌ توجیبی داشته باشید. مثلاً از بچه ۷ ساله توقع سرمایه‌گذاری در این سن را نداشته باشید. هرچند که می‌توانید جهت پس‌انداز پول برای آینده و روز مبادا کودک را راهنمایی کنید.

  • آموزش از طریق کتاب بهترین دوست کودکان

برای تعلیم در حیطه مباحث مالی می‌توانید از کتاب نیز بهره ببرید. این اواخر یکسری کتاب متناسب با کودکان جهت تعلیم مباحث مالی و حسابداری تدوین شده است. شما هم می‌توانید خودتان این کتاب‌ها را برای کودک بخوانید، هم می‌توانید آنها در اختیار او بگذارید تا مطالعه کند.

مطالب بیان‌ شده در بالا گزیده‌ای از روش‌های آموزش مباحث مالی به کودکان بود. البته نمی‌توان یک نسخه برای همه کودکان پیچید. یقیناً هر والدینی شناخت بهتری از فرزند خود دارد و می‌تواند بهترین شیوه آموزشی را به کار گیرد. به‌هرحال امیدواریم روش‌های ارائه ‌شده بتواند در این زمینه به شما کمک کند.

 

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx