تعریف حسابداری بازرگانی

صفر تا صد حسابداری بازرگانی

تعریف حسابداری بازرگانی

صفر تا صد حسابداری بازرگانی

فهرست مطالب

فهرست

به‌طور کلی به مجموعه‌ای از وظایف و محاسبات حسابداری و ثبتی یک شرکت، حسابداری بازرگانی گفته می‌شود که هر شرکت باید هر سال مطابق قوانين حقوقی و مالیاتی آن را انجام دهد. در ادامه این گزارش، بیشتر با حسابداری بازرگانی آشنا می‌شوید.

تعریف حسابداری بازرگانی

فرایندی که با تامین کالا و فروش آن با ارائه خدمات به مشتریان سروکار دارد، بازرگانی نام دارد؛ حسابداری بازرگانی شامل پردازش و ثبت اسناد مالی بخش‌ها و واحدهای گوناگون یک شرکت بازرگانی است. حسابداری بازرگانی، یک راه‌کار نرم‌افزاری یکپارچه و جامع است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد برای حسابداری تمامی واحدها از یک نرم‌افزار استفاده کنند.

این شرکت‌ها به جای اینکه از یک نرم‌افزار گران اختصاصی برای انبار، یک نرم‌افزار از شرکت دیگر برای مدیریت فروش و فاکتور و از یک نرم‌افزاری دیگر برای محاسبه دستمزد و حقوق استفاده کنند، فقط از یک نرم‌افزار برای تمامی این بخش‌ها استفاده می‌کنند.

همان طور که متوجه شده‌اید به جای چند نرم‌افزار گران برای مدیریت واحدهای مختلف، می‌توانید فقط از یک نرم‌افزار حسابداری بازرگانی استفاده کنید؛ استفاده از این نرم‌افزار مزایای بسیاری مانند صرف هزینه کمتر، داشتن یک پایگاه داده منفرد، سازگاری کلیه خروجی‌ها و همچنین دسترسی بیشتری برای تمامی کارکنان ایجاد می‌کند.

انواع نرم‌افزار حسابداری بازرگانی

نرم‌افزارهای حسابداری بازرگانی با توجه به انواع امکانات و بخش‌هایی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند، شناخته می‌شوند؛ ممکن است برخی از آنها تنها بخش‌های حسابداری و فروش را ارائه دهند در حالی که برخی دیگر، ممکن است انواع امکانات مانند انبارداری، مدیریت ارتباط با مشتری یا مواردی بیشتر را ارائه دهند.

گذشته از اجزای تشکیل‌دهنده نرم‌افزارهای حسابداری بازرگانی، نحوه ذخیره داده‌ها و ارائه خدمات نقش بسیار مهمی در کارکرد آنها دارد؛ خوب است بدانید که سیستم‌های قدیمی و معمولی برای پردازش داده‌ها، از فضای ذخیره داخلی و سرورها استفاده می‌کنند. سیستم‌های پيشرفته برای پردازش داده‌ها، از فضای ذخیره ابری یا کلود بهره می‌برند؛ همین مورد باعث می‌شود که کاربران به راحتی به بخش‌های مختلف نرم‌افزار، دسترسی پیدا کنند.

نرم‌افزار حسابداری بازرگانی هلو APEX

نرم‌افزار بازرگانی هلو APEX، یک نرم‌افزار مالی و حسابداری یکپارچه است که نسخه‌های تخصصی برای شرکت‌های بازرگانی، فروشگاه‌ها و… دارد. نرم‌افزار حسابداری شرکت‌های بازرگانی هلو APEX با امکانات ویژه، کاربری ساده و قیمت مناسب، برای استفاده در شرکت‌های بازرگانی کوچک، متوسط و بزرگ جهت انجام امور حسابداری و مالی طراحی شده است. این نرم افزار با هفت زیر سیستم، شامل حسابداری، خزانه داری، بازرگانی، انبار، حقوق و دستمزد، اموال، دورکاری پاسخ‌گوی شرکت‌های بازرگانی است.

برخی از امکانات نرم‌افزار حسابداری شرکت‌های بازرگانی هلو APEX

– صدور فاکتور خرید و فروش، برگشت از خرید، برگشت از فروش و…

– فروش ویزیتوری

– تعریف سرفصل‌های استاندارد حسابداری

– صدور سند حسابداری به‌صورت سند دستی

– اعمال تخفیف‌های متنوع بر روی فاکتور

– کنترل فاکتورهای تسویه‌نشده و تسویه آنها

– صدور فاکتور با فرمت چاپی غیر رسمی و فرمت چاپی مورد تائید سازمان امور مالیاتی

– ثبت و محاسبه و دریافت و پرداخت و تهاتر مالیات بر ارزش افزوده

– گزارش دفتر روزنامه، تراز آزمایشی

– گزارش اسناد و سود و زیان

– گزارش کاردکس تعدادی کالا

– ارسال پیامک تبلیغاتی

– گزارش‌های مالیاتی شامل گزارش فصلی و ساخت فایل TTMS

نرم‌افزارهای هلو APEX به‌دلیل کاربری آسان و امکانات گسترده، یکی از پرکاربرترین نرم‌افزارهای مالی و حسابداری کشور محسوب می‌شوند؛ نرم‌افزار حسابداری هلو APEX، در نسخه‌های تک‌کاربره و شبکه ارائه می‌شود.

مشاهده محصول

وظایف حسابداری بازرگانی

وظایف حسابدار بازرگانی، مجموعه‌ای از عملیات‌های حسابداری مورد نیاز در فعالیت‌های بازرگانی است؛ شرکت‌های بازرگانی از نظر قانونی باید این عملیات‌های حسابداری را ثبت و ارائه دهند. در سیستم‌های پیشرفته حسابداری بازرگانی مانند مجموعه هلو، محاسبات به شکل ساده‌ای که استفاده از آن برای عموم راحت باشد در دسترس قرار گرفته است؛ شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند محاسبات را تا حدودی به صورت خودکار، از طریق این سیستم‌ها انجام دهند.

از مهم‌ترين وظایف حسابدار بازگانی می‌توان به آماده کردن صورت‌های مالی، محاسبات مالیاتی، ایجاد ترازنامه، تهیه گزارش‌های مورد احتیاج برای اداره دارایی و ایجاد صورت زیان و سود اشاره کرد. همان طور که متوجه شده‌اید، وظایف حسابدار بازگانی شامل مجموعه‌ای کامل از اسناد مالی و حسابداری می‌شود‌؛ بدون استفاده از سیستم‌های حسابداری بازرگانی پیشرفته، تهیه این اسناد تا حد زیادی سخت و خسته‌کننده است.

مزایای استفاده از نرم‌افزار حسابداری بازرگانی

با توجه به اینکه در شرکت‌های بازرگانی، ثبت دقیق اسناد و حسابداری بسیار اهمیت دارد، استفاده از نرم‌افزار حسابداری بازرگانی برای این شرکت‌ها اجتناب‌ناپذیر است؛ در بازار انواع مختلفی از بسته‌ها و سیستم‌های نرم‌افزار حسابداری ویژه بازرگانی وجود دارد که هر کدام امکانات و ویژگی‌های خاصی را ارائه می‌دهند.

نرم‌افزار حسابداری بازرگانی دارای مزایا و کاربردهای مانند طبقه‌بندی اطلاعات، پیگیری انواع رسیدهای انبار به صورت محاسبات یکپارچه حسابداری، تعریف کالاها با ویژگی‌های مختلف، دسترسی خیلی سریع به اطلاعات، ارائه آمار برای تحلیل و پردازش مالی و انواع داده‌های فروش، برای شرکت‌ها و کسب‌وکارها است.

شرکت‌های بازرگانی با مجموعه‌ای از عملیات‌های خرید و فروش کالا سروکار دارند که باعث می‌شود مراحل حسابداری آنها همزمان با انبارداری و فروش، پیوندی تنگاتنگ داشته باشد؛ به‌همین دلیل در سال‌های اخیر برای انجام دادن این کارها به صورت خودکار وساده، راه‌کارهای دیجیتال و نرم‌افزاری  توسعه یافتند.

نرم‌افزار بازرگانی هلو APEX یکی از پیشرفته‌ترین نرم‌افزارهای حسابداری بازرگانی است که همه‌ی امکانات مورد نیاز یک شرکت بازرگانی را تامین می‌کند؛ برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد نرم افزار بازرگانی هلو APEX، کافی است با پشتیبانی تماس بگیرید.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx