آیا حسابدار رستوران همان صندوقدار است؟

آیا حسابدار رستوران همان صندوقدار است؟

آیا حسابدار رستوران همان صندوقدار است؟

آیا حسابدار رستوران همان صندوقدار است؟

فهرست مطالب

فهرست

حسابدار رستوران و صندوقدار دو موقعیت شغلی هستند که به واسطه‌ی شباهت‌هایی که در شرح وظایف دارند غالباً باهم اشتباه گرفته می‌شوند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که حسابدار چه تفاوتی با صندوقدار رستوران دارد و به همین دلیل فکر می‌کنند این دو درواقع یکی هستند. در این گزارش قصد داریم شما را با این دو موقعیت شغلی و وظایفی که افراد شاغل در هر یک از این دو شغل بر عهده دارند آشنا کنیم. برای پیدا کردن پاسخ سوال «آیا حسابدار رستوران همان صندوقدار است؟» تا پایان با ما همراه باشید.

 حسابدار رستوران چه وظایفی دارد؟

یکی از کلیدی‌ترین وظایف در اداره‌ی یک رستوران، وظیفه‌ای است که برعهده‌ی حسابدار رستوران قرار داده می‌شود. حسابدار رستوران با محاسبه‌ی میزان سرمایه‌ی صرف شده و بازگشت سود، نشان می‌دهد وضعیت مالی این کسب‌وکار به چه صورت است. بخش حسابداری رستوران با بررسی این‌که رستوران در حال حاضر در کدام یک از وضعیت‌های وضعیت سودده، زیان‌ده یا سربه‌سر قرار دارد، و با دادن یک شمای کلی از اوضاع مالی به تصمیم‌گیرندگان در تدوین استراتژی کسب‌وکار کمک می‌کند.

در یک تعریف ساده، قلمرو کاری حسابدار رستوران در انجام مجموعه فعالیت‌هایی تعریف می‌شود که به جهت اطلاع یافتن از خرج کردن منابع مالی و سود و زیان رستوران انجام می‌شود. به این معنا که تمام امور مالی رستوران، به دست حسابدار انجام می‌شود. انجام این‌گونه امور که قبلاً به صورت دستی انجام می‌شده است، حالا به مدد پیشرفت تکنولوژی و با کمک برخی نرم‌افزارها نظیر نرم‌افزار رستوران هلو APEX بسیار ساده‌تر و دقیق‌تر شده است. یکی دیگر از مزایای استفاده از  این قبیل نرم‌افزارها برای انجام امور مالی رستوران، بالا رفتن دقت و جلوگیری از بروز اشتباهات محاسباتی رایج است.

در رستوران‌های کوچک اغلب می‌بینیم که یک نفر به‌طور هم‌زمان چند کار را انجام می‌دهد. مثلاً صاحب رستوران برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها ترجیح می‌دهد خودش تمام کارهای مربوط به حسابداری را انجام دهد. اما وقتی کسب‌وکار گسترش پیدا می‌کند و حجم تراکنش‌ها بالا می‌رود، صاحبان رستوران تصمیم می‌گیرند یک نفر را به‌عنوان حسابدار رستوران استخدام کنند. گفتنی است حسابدار به صورت مستقیم زیر نظر مدیر رستوران کار می‌کند و تنها کسی که حسابدار موظف است گزارشات و اسناد مالی را با او درمیان بگذارد یا درمورد اختیارات کاری خود با او مذاکره کند، همان مدیر رستوران است.

شماری از وظایف حسابدار رستوران به شرح زیر است:

 • جمع‌آوری اسناد و مدارک
 • تهیه و تنظیم لیست حقوق، بیمه و مالیات بر حقوق
 • حفاظت از اطلاعات مالی رستوران
 • کنترل اسناد حسابداری
 • کنترل صندوق، انبار و توجیه مسئولان آن‌ها برای تنظیم گزارش
 • تهیه‌ی صورت‌حساب‌های مالی همچون گزارش‌های مربوط به سود و زیان
 • یادآوری کردن بدهکاری‌ها و بستانکاری‌ها به مدیر رستوران
 • پیش‌بینی بودجه‌ی رستوران
 • تهیه‌ی ترازنامه‌ی مالیاتی
 • بستن حساب‌ها و بایگانی کردن اسناد در پایان در دوره‌ی مالی
 • کارکردن با نرم‌افزارهای حسابداری رستوران مثل نرم افزار رستوران هلو APEX

موارد ذکر شده مهم‌ترین وظایفی هستند که کارفرمایان انتظار دارند حسابدار بتواند به خوبی از پس انجام آنها برآید. اما شاید بد نباشد در ادامه به‌عنوان نکته به تعدادی از کارهایی که انجام آنها در لیست شرح وظایف حسابدار رستوران نیست نیز اشاره‌ای داشته باشیم؛ مواردی مثل دریافت و ثبت سفارشات، پاسخ دادن به تلفن رستوران، پیگیری دریافت مطالبات وصول نشده از مشتری، مراجعه به بانک یا ادارت دولتی جزو لیست مواردی هستند که لازم نیست حسابدار رستوران به آنها بپردازد.

صندوقدار رستوران چه وظایفی دارد؟

در یک تعریف ساده صندوقدار به کسی گفته می‌شود که وظیفه‌ی ثبت سفارش و دریافت وجه آن را برعهده داشته باشد. این شغل به‌علت نیاز داشتن به دقت بالا، ممکن است انتخاب بسیاری از افراد نباشد. اما تجربه نشان داده است که تسلط به وظایف صندوقداری باعث بالا رفتن امنیت شغلی افراد می‌شود. چراکه حتی امروزه با تغییر نوع ثبت سفارشات از حالت دستی به الکترونیکی، این شغل هنوز هم جزو متداول‌ترین مشاغل مرتبط با صنعت دریافت و پرداخت مالی است.

صندوقدار رستوران به شخصی گفته می‌شود که مسئولیت محاسبه‌ی وجوه نقد دریافتی و پرداختی و جدا کردن چک‌ها را بر عهده دارد. در این شغل داشتن تجربه اولیه‌ی کار با برنامه‌هایی مثل نرم‌افزار رستوران هلو و دستگاه‌های کارتخوان‌ بسیار حائز اهمیت است. افرادی که متقاضی کار برای موقعیت شغلی صندوقداری رستوران هستند باید در نظر داشته باشند که برای موفقیت در این شغل بایستی مهارت‌های ارتباطی قوی‌ای داشته باشند.

خبر خوب این‌که برای تصدی شغل صندوقدار رستوران نیاز به داشتن تحصیلات دانشگاهی نیست و افراد تنها با داشتن دیپلم دبیرستان، می‌توانند به عنوان صندوقدار رستوران آغاز به فعالیت کنند. درواقع در این شغل اهمیت مهارت‌های ارتباطی، توانایی محاسبه‌ی سریع و داشتن دقت بالا در بررسی اعداد و ارقام در درجه‌ی اول اهمیت است.

تا اینجای کار متوجه شدیم پرسشی که برای پاسخ دادن به آن این یادداشت را تنظیم کرده‌ایم چیست. حالا می‌دانیم که وظایف حسابدار رستوران و صندوقدار متفاوت است و اگرچه در بعضی جاها یک نفر هر دوی این وظایف را برعهده می‌گیرد اما این به آن معنا نیست که حسابدار رستوران همان صندوقدار باشد.

نرم‌افزار حسابداری رستوران هلو APEX چیست؟

فرقی نمی‌کند در چه سمتی مشغول به کار هستید؛ صندوقدار، حسابدار یا حتی مدیر رستوران. این نرم‌افزار حسابداری به شما کمک می‌کند سرعت و دقت انجام کارها در رستوران بالا برود و علاه بر صرفه‌جویی در مصرف منابع مالی و زمانی، باعث کمتر شدن میزان خطاها در روند انجام کار و در نتیجه بالاتر رفتن رضایت شما و مشتری ار روند انجام کار می‌شود.

نرم‌‌افزار حسابداری رستوران هلو APEX  به گونه‌ای طراحی شده است که قادر به انجام دقیق عملیات پر از داده و خروجی حسابداری در رستوران‌ها باشد. اما گفتنی است که این نرم‌افزار نه تنها در رستوران قابل استفاده است، بلکه کترینگ‌ها و دیگر اصناف مرتبط با ارائه‌ی غذا نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. کاربران با در اختیار داشتن امکان نصب سخت‌افزارهای کمکی و اپلیکیشن‌های اندرویدی، امکانات این نرم افزار را ارتقا دهند و با خیال راحت از آن استفاده کنند.

مشاهده نرم‌افزار

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx