بررسی پتانسیل فناوری بلاک چین در صنایع مختلف

بررسی پتانسیل فناوری بلاک چین در صنایع مختلف

فهرست مطالب

فهرست

در عصر فعلی، روز به روز شاهد تحولات پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه اینترنت و تکنولوژی‌های مربوط به آن هستیم؛ یکی از این تکنولوژی‌ها که دنیای اینترنت را دست خوش تغییرات بسیاری کرده، بلاک چین است. بلاک چین در واقع یک دیتابیس شامل مجموعه‌ای از دیتا‌ها و اطلاعات الکترونیکی است که به شیوه‌ای نوین در یک سیستم کامپیوتری ذخیره شده‌اند در واقع ساختار ذخیره اطلاعات در آن‌ها متفاوت است. به عبارت دیگر بلاک چین از در کنار هم قرار گرفتن مقادیر بسیار زیادی از دیتا‌های مربوط به تراکنش‌های مختلف تشکیل شده است که به شیوه‌های جدید رمزنگاری و ایمن شده‌اند و هر یک از این بلوک‌های اطلاعاتی در این زنجیره با دیگر بلوک‌های اطلاعاتی در ارتباط هستند. در حال حاضر فناوری بلاکچین در صنایع مختلف کاربرد قابل توجهی دارد و توانسته تحولاتی را رقم بزند که در این گزارش قصد داریم به نمونه‌های شاخص از این صنایع پردازیم.

 

صنعت کریپتوکارنسی

احتمالاً زمانی که نام بلاک چین به گوش‌تان بخورد، ذهنتان به سمت رمز ارز‌ها خواهد رفت. در واقع همراه با گسترش و توسعه ارز‌های دیجیتال یا به عبارت کریپتوکارنسی، مفهوم بلاک چین بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و با این تکنولوژی هم راستا شد. به واسطه وجود بلاک چین در زمینه کریپتوکارنسی، بستری جهت انجام تراکنش‌ها بر اساس دارایی‌های غیر متمرکز فراهم شد که امکان نظارت و دسترسی به آن‌ها توسط مقام و پایگاه اطلاعاتی وجود ندارد. به واسطه وجود بلاک چین تمرکز بر روی تراکنش‌های مستقیم سوق پیدا کرد و تا حد زیادی واسطه‌ها و سیستم‌های بانکی در مسیر انتقال دارایی‌ها کمرنگ‌تر شدند. در مجموع این فناوری سبب شد تا خرید و فروش و به طور کلی معامله رمز ارز‌ها تحت بستری مشخص و مستقل با هزینه و کارمزد ارزان‌تر قابل انجام باشد و واسطه‌ها تا حد زیادی حذف شوند و در نهایت فساد مالی کاهش پیدا کند.

صنعت کریپتوکارنسی

صنعت گیم

یکی دیگر از صنایعی که پتانسیل بالایی در بهره‌گیری از فناوری بلاکچین دارد، صنعت گیم است. در واقع به واسطه فناوری بلاک چین، گیمر‌ها قادر هستند تحت بستر مشخص برنامه‌های خود را با انواع ارز‌ها از جمله ارز‌های دیجیتال به فروش برسانند. در نتیجه گیمر‌ها می‌توانند از طریق ارز‌های دیجیتال به کسب درآمد بپردازند که این موضوع بسیار حائز اهمیت است. با توجه به محبوبیت صنعت گیم در سطح جهانی، به واسطه بلاکچین بازی ساز‌ها می‌توانند به صورت مستقل تحت یک بستر به کسب درآمد از فروش و فعالیت‌های خود در بازی بپردازند.

 

صنعت هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یا ai که این روز‌ها موضوعی داغ و قابل توجهی در جهان به حساب می‌آید، یکی دیگر از صنایع و حوزه‌های پتانسیل دار برای بهره‌گیری از فناوری بلاکچین در سطوح مختلف است. در مواقع یکی از چالش‌های مهم در زمینه استفاده از هوش مصنوعی، فراهم بودن بستری مناسب جهت دسترسی به اطلاعات طبقه‌بندی شده و متنوع در زمینه‌های مختلف است. بر این اساس، فناوری بلاک چین می‌تواند تمام دیتا‌های مورد نظر را بر طبق الگوریتم‌های مشخصی به صورت طبقه‌بندی شده در اختیار یک سیستم هوش مصنوعی بگذارد و این مشکل را تا حد زیادی حل کند. با استفاده از این فناوری در حوزه هوش مصنوعی می‌توان به فعالیت‌های مختلفی مثل مدیریت پرداخت‌ها و درآمد‌ها در زمینه‌های مختلف پرداخت. در واقع ترکیب فناوری بلاکچین با هوش مصنوعی می‌تواند سبب ایجاد تغییرات قابل توجه و شگفت‌انگیزی در زمینه‌های مختلف شود.

 

صنعت املاک

به عنوان یکی دیگر از صنایع مهم دیگر باید به صنعت املاک اشاره کنیم که به واسطه فناوری بلاک چین می‌توان در آن تغییرات بزرگی را رقم زد. در واقع به واسطه فناوری بلاک چین می‌توان از قرارداد‌های هوشمند در زمینه خرید و اجاره انواع املاک و مستغلات استفاده کرد. با استفاده از قرارداد‌های هوشمند، فرایند خرید و اجاره املاک با سرعت بیشتری انجام می‌شود و آسان‌تر هم خواهد شد. با راه‌اندازی این فناوری و بهره‌گیری از آن در صنعت املاک هم می‌توان تا حد زیادی واسطه‌ها و دلال‌ها را حذف کرد تا انواع معاملات با هزینه و کارمزد کمتری انجام شوند. همچنین جالب است بدانید که در حال حاضر پلتفرم‌هایی وجود دارند که به واسطه آن‌ها فروشندگان می‌توانند املاک مورد نظرشان را با توکن‌ها و ارز‌های دیجیتال مشخصی به فروش برسانند. در راستای این موضوع خریداران هم می‌توانند در صرافی‌های غیرمتمرکز این توکن‌ها و ارز‌ها را دریافت کرده و برای خرید از آن‌ها استفاده کنند.

فناوری بلاک چین

صنعت خودرو

صنعت خودرو هم پتانسیل بالایی برای بهره‌گیری از بلاک چین در سطوح مختلف دارد و به همین واسطه در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم شاهد تحولات گسترده‌ای در این صنعت باشیم. در واقع با استفاده از این فناوری در صنعت خودرو می‌توان از انتشار متفرقه داده‌ها تا حد زیادی جلوگیری کرد و داده‌های مربوط به انواع وسایل نقلیه را صرفاً در اختیار مالکین قرار داد. این داده‌ها می‌توانند شامل گارانتی، تعداد دفعات تعمیر، انواع خدمات قابل استفاده و شرایط تصادف خودرو باشند. به عنوان مثال مؤسسه تحقیقات تویوتا تحت یک پروژه جدید در نظر گرفت که فناوری بلاک چین را با سیستم ماشین‌های خود به صورت هوشمند تلفیق کند تا بتوان از این طریق بر روی حفظ رجیستری به منظور تبادل بین خودرو‌های هوشمند تأثیر گذاشت. همچنین فولکس واگن هم به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های پیشرو در صنعت خودرو با تنظیم پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین سیستمی را راه‌اندازی کرده تا خودرو‌های هوشمند بتوانند در شرایط مختلف به تبادل اطلاعات بپردازند و به همین واسطه بتوان احتمال تصادفات و حوادث را کاهش داد. با توجه به این موارد می‌توان گفت که در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های پیشرو در صنعت خودروسازی از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند و این فرآیند روز به روز پیشرفت تره م خواهد شد.

 

صنعت هوایی

در آخر هم به عنوان یکی دیگر از صنایعی که پتانسیل بهره‌مندی از بلاک چین را دارد، می‌توانیم به صنعت هوایی اشاره کنیم. با استفاده از این فناوری در صنعت هوایی می‌توان فرایند شناسایی مسافران، مدیریت و فروش بلیت‌ها، مدیریت گردشگری و مواردی از این قبیل را به شیوه‌ای آسان‌تر و سریعتر اجرا کرد. در حال حاضر بخش عمده‌ای از اسناد مورد استفاده در صنعت هوایی به شیوه سنتی تهیه و مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین واسطه احتمال بروز حوادث هوایی افزایش پیدا می‌کند. با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توان مشکلات و چالش‌های احتمالی که به واسطه عدم شفافیت اطلاعات و دیتا‌ها به وجود می‌آید را به صفر رساند. به طور کلی استفاده از این فناوری در صنعت هوایی کاهش هزینه‌ها، شفافیت بیشتر روند اجرایی، سهولت در استفاده از موارد مختلف و… را در پیش خواهد داشت.

 

بلاک چین، تحولی بزرگ در صنایع مختلف!

در این مطلب به بررسی چند تا از صنایع شاخص و مهم که پتانسیل بهره‌گیری و استفاده از بلاک چین در سطوح مختلف را دارند را به صورت کلی بررسی کردیم. در چند سال اخیر فناوری بلاک چین توانست صنایع مختلفی را دستخوش تغییرات عظیمی کند و در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولات بیشتری هم خواهیم بود. به واسطه این فناوری بسیاری از واسطه‌ها حذف می‌شوند، هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کنند، در زمان صرفه‌جویی می‌شود و احتمال خطا در فرایند‌های اجرایی مختلف تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

 

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx