معرفی تکنولوژی چشم عقاب

تکنولوژی چشم عقاب چگونه عمل می‌کند؟

معرفی تکنولوژی چشم عقاب

تکنولوژی چشم عقاب چگونه عمل می‌کند؟

فهرست مطالب

فهرست

در سال ۱۹۲۸، هربرت چپمن آینده‌نگر فوتبال – مدیر آن زمان آرسنال – پیشنهاد داد که داوران خط دروازه معرفی شوند؛ زیرا «احساس می‌کرد که باید بازی‌هایمان را تا حد امکان دقیق کنترل کنیم.» با گذشت زمان و اختلافات بیشتر در مورد اهداف، درخواست برای داوران عینی -یا فناوری واقعی- قوی‌تر شده است. امروزه تکنولوژی چشم عقاب کمک می‌کند به راحتی مسیر توپ را مشاهده کنیم.

معرفی تکنولوژی چشم عقاب

پس از بحث‌های فراوان در مورد اینکه چه نوع فناوری باید در خط دروازه باید استفاده شود، لیگ برتر بارکلیز اخیرا اعلام کرد که تکنولوژی چشم عقاب از بین فناوری‌های مختلف انتخاب شده است. این سیستم از سال ۲۰۱۳ در دنیا استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد تکنولوژی چشم عقاب

تکنولوژی چشم عقاب از طریق سیستمی متشکل از هفت دوربین کار می‌کند که به طور هماهنگ توپ را در زمین و به خصوص در اطراف خط دروازه نظارت می‌کنند. دوربین‌هایی مجهز به این تکنولوژی در سرتاسر استادیوم قرار داده می‌شوند تا توپ را همیشه تحت کنترل و نظارت خود داشته باشند.

این دوربین‌ها که به سیستم چشم عقاب یا چشم شاهین مجهز هستند، می‌توانند تشخیص دهند که چه زمانی کل توپ از خط عبور کرده است.این تکنولوژی طوری برنامه‌ریزی شده است که در عرض یک ثانیه به داور هشدار دهد. هشدار رمزگذاری‌شده ایمن آن را نمی‌توان دستکاری کرد؛ زیرا به ساعت مچی مخصوص که داور استفاده می‌کند، ارسال می‌شود.

با کمک این دوربین‌ها و تکنولوژی چشم عقاب، داوران می‌توانند تصمیمات دقیقی بگیرند، حتی اگر بازیکنان توپ را جلوی برخی از دوربین‌ها بپوشانند. علاوه بر این، شرایط نامساعد جوی مانند برف و باران شدید، محدودیتی در قابلیت‌های دوربین ایجاد نمی‌کند که با آزمایش‌های گسترده بسیار، کارآمدی این تکنولوژی به اثبات رسیده است. تکنولوژی چشم عقاب هنگام گل زدن در فوتبال بسیار استفاده می‌شود.

چشم عقاب

 

چگونه تکنولوژی چشم عقاب بر فوتبال تأثیر می‌گذارد؟

یکی از مزایای اصلی فناوری چشم شاهین یا همان چشم عقاب این است که ممکن است بازی برای تصمیم‌گیری متوقف شود؛ مزیت استفاده از این فناوری این است که سرعت بازی را تهدید نمی‌کند. به دلیل سیستم هشدار فوری چشم شاهین یا همان چشم عقاب که در عرض یک ثانیه به داور اطلاع می‌دهد که توپ از خط عبور کرده است، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این تکنولوژی چیزی غیر از تصمیمات منصفانه برای رد گل معرفی کند.

خبر جالب این است که علاقه‌مندان به تماشای فوتبال در خانه نیز می‌توانند از سیستم‌های دوربین دارای تکنولوژی چشم عقاب بهره‌مند شوند. تکنولوژی چشم عقاب تنها مختص فوتبال نیست بلکه در والیبال و کریکت هم از این تکنولوژی استفاده می‌کنند؛ هرچند استفاده آن در فوتبال و والیبال بیشتر است.

این تکنولوژی می‌تواند ویدیوهایی از عبور توپ از خط را در ۱۰ ثانیه پس از رویداد تولید کند. همچنین، سیستم‌های پیشرفته می‌توانند بازیکنانی را که مانع دید توپ می‌شوند را حذف کنند تا تصویر واضحی از ابتدا تا انتهای مسیر توپ را ارائه کنند.

علاوه بر این، تکنولوژی چشم عقاب برای تصمیم‌گیری‌های مربوط به ضربات کرنر در فوتبال و پرتاب‌ها در والیبال به همان اندازه موثر خواهد بود و به داوران و مسئولان کمک می‌کند تا هر بار تصمیم درستی بگیرند. این تکنولوژی با مشاهدات دقیقی که ارائه می‌دهد، می‌تواند سرعت بازی را افزایش دهد.

چشم شاهین لذت جنجال را از بین می‌برد؟

برخی افراد علیه این تکنولوژی استدلال‌هایی را مطرح کرده‌اند. آن‌ها اعتقاد دارند که فناوری چشم عقاب جنجال‌های احتمالی را از بازی حذف می‌کند و زیبایی بازی را کاهش می‌دهد. برخی هم استدلال می‌کنند که اگرچه برخی از نتیجه گیری‌ها اشتباه است، اما نبود تکنولوژی چشم عقاب منجر به اظهارنظرهای جنجالی و خشونت‌آمیز در بقیه بازی می‌شد. چشم شاهین با ارائه نتایج واقعی و غیرقابل‌انکار این موضوع را برطرف می‌کند.

با وجود این که برخی از بحث‌برانگیزترین لحظات دیگر وجود ندارند، اما نمی‌توان استدلال کرد که چنین لحظاتی، کلیت مسابقات فوتبال و والیبال را تعریف می‌کنند. در واقع، اهداف مسابقات و برد و باخت است که لذت واقعی مسابقه را ایجاد می‌کند. بدون شک تاثیرات درازمدت گل‌های زده‌شده مهم‌تر از بحث‌های کوتاه‌مدت است. با این حال، همیشه موقعیت‌های بحث‌برانگیز در فوتبال وجود خواهد داشت. به‌عنوان مثال، تصمیمات ضربه زدن و اختلافات خارج از زمین و توپ همیشه باعث ایجاد نقطه صحبت می‌شود و از این بابت نگرانی‌ای نخواهد بود.

معرفی تکنولوژی چشم عقاب

تکنولوژی چشم عقاب در کدام کشور‌ها استفاده می‌شود؟

از آنجایی که لیگ برتر بارکلیز اولین رقابت در تاریخ است که از این فناوری استفاده می‌کند، جالب است که بدانیم سایر کشورها چگونه از این روند پیروی می‌کنند. رئیس لالیگا تایید کرد که لیگ اسپانیا هم به این سیستم روی می آورد تا از نظر پیشرفت عقب نماند. فیفا هم از تکنولوژی چشم عقاب در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل استفاده کرد. به جرات می‌توان گفت که تکنولوژی چشم عقاب در مسیر تغییر دنیای مسابقات توپ‌دار برای همیشه است و این تحول فقط برای بهتر شدن خواهد بود.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx