فن‌آوری‌هایی که هر حسابدار باید بداند

فن‌آوری‌هایی که هر حسابدار باید بداند

فهرست مطالب

فهرست

در دهه‌های اخیر، سرعت رشد و پیشرفت فناوری در تمامی حوزه‌ها بیش از حد انتظار بوده و حوزه حسابداری و مدیریت مالی نیز از این روند، مستتثنی نبوده است. آگاهی و تسلط به فناوری‌های جدید در حوزه حسابداری و مدیریت مالی، علاوه بر این که به نفع خود حسابدار است، به نوعی یک مزیت رقابتی برای کسب‌وکارها نیز به شمار می‌رود. بر همین اساس، در این مطلب به معرفی مهم‌ترین فناوری‌هایی که هر حسابدار باید بداند، می‌پردازیم.

فناوری مالی یا Fintech

فن آوری مالی یا Fintech حوزه بسیار نوظهوری است که به منظور ارائه خدمات سریع‌تر و بیشتر به مشتریان بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری طراحی شده است. فینتک عبارت است از خدمات پرداخت تلفن همراه، سیستم عامل‌های سرمایه‌گذاری جمعی و ابزارهای مورد استفاده اپراتورهای انتقال پول. فناوری مالی حوزه بسیار گسترده‌ای است که امنیت بیومتریک، بلاکچین و سیستم‌عامل‌های پرداخت و ارز خارجی زیر مجموعه آن قرار می‌گیرند. تسلط به تمام زیرمجموعه‌های این حوزه برای یک حسابدار نه امکان‌پذیر است و لازم. با این حال، از آن جا که فینتک اقدامات امنیتی برای اطمینان از جزئیات عملکرد مشتری، سایر معاملات انجام شده و منبع بودجه را افزایش داده، یادگیری کلیات این حوزه و نکات مرتبط با حوزه تخصصی کسب‌وکار مورد نظر، ضروری به نظر می‌رسد.

تقسیم اقتصادی

در سال‌های اخیر و به خصوص پس از شیوع ویروس کرونا، تغییرات قابل توجهی در سیستم‌های مالی سرتاسر جهان به وقوع پیوست. یکی از مهم‌ترین این تغییرات امکان استفاده از بسیاری از خدمات بانکی، بدون نیاز به مراجعه حضوری به این مراکز بود. علاوه بر این، استفاده از سایر خدمات، از جمله تراکنش‌های مالی و خرید و فروش ارز دیجیتال و غیره نیز بدون مراجعه به بانک‌ها و مراکز مالی برای کاربران فراهم شده است. بر این اساس، به نظر می‌رسد که نقش بانک‌ها و بنگاه‌های مالی در دنیای جدید در حال کمرنگ شدن است و این موضوع نشان می‌دهد که، یادگیری مفاهیم جدید تقسیم اقتصادی و کاربرد فناوری اطلاعات در نظام اقتصادی جدید، جزء موارد پر اهمیت برای هر آینده حرفه‌ای هر حسابدار خواهد بود.

فن‌آوری‌هایی که هر حسابدار باید بداند

بلاکچین

شاید بتوان عصر جدید را عصر فن آوری بلاکچین در نظر گرفت. ظهور فن آوری بلاکچین، انقلابی را در تمام حوزه‌ها، از جمله فناوری اطلاعات، بازار اقتصادی و مدیریت مالی رقم زده است. استفاده از فناوری بلاکچین در خدمات مالی و حسابداری، باعث تحولات عظیمی در دنیای جدید خواهد شد که رشد رمز ارزها و مبادلات تجاری غیر متمرکز، تنها بخشی از آن به شمار می‌روند. حوزه بلاکچین، مهم‌ترین فن آوری است که یادگیری آن به هر حسابدار تازه‌کار یا خبره‌ای توصیه می‌شود. در حال حاضر، با همکاری متخصصان تجاری و صنعتی، خدمات مختلفی در زمینه سرمایه‌گذاری و بر پایه بلاکچین طراحی شده و پیش‌بینی می‌شود که استفاده از عمده فروشی در سیستم‌های مالی جدید، بخش جدایی‌ناپذیر فناوری‌های مالی آینده باشد.

هوش مشتری

فناوری دیگری که یادگیری آن برای هر حسابدار ماهر و با تجربه‌ای ضروری به شمار می‌رود، هوش مشتری است. هوش مشتری جزء مهم‌ترین روش‌های رشد درآمد و سودآوری برای کسب‌وکارهاست. در این فن آوری، از پروکسی‌های خاصی برای تحلیل رفتارهای مشتری و در نظر گرفتن پاسخ متناسب با آن استفاده می‌شود. مبنای فن آوری هوش مشتری جمع‌آوری و پردازش داده‌هاست و کسب‌وکارهایی که توانایی استفاده بهتر از داده‌ها را داشته باشند، در بازار رقابتی امروز برنده خواهند بود.

فن‌آوری‌هایی که هر حسابدار باید بداند

 

امنیت سایبری

با پیشرفت روزافزون و سریع فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی، حفظ امنیت داده‌های کسب‌وکارها به یک چالش اساسی تبدیل شده است. آگاهی از تهدیدهای سایبری هر صنعت، برای مدیران مالی و موسسان کسب‌وکارها یک موضوع ضروری به شمار می‌رود. زیرا، داده‌های مالی هر کسب‌وکار، مهم‌ترین و پرریسک‌ترین داده‌های آن هستند و حفظ امنیت آن‌ها در لایه‌های مختلف سازمان، حیاتی است. برقراری امنیت سایبری موضوع پیچیده‌ای است که باید توسط افراد خبره انجام شود. اما، آشنایی کامل با هر فن آوری مرتبط با حفظ امنیت سایبری داده‌های مالی، جزء موارد ضروری برای یک حسابدار به شمار می‌رود.

رایانه و فضای ابری

رایانه‌های ابری یا فضای ابری، یک فناوری جدید است که امکان انجام انواع محاسبات مالی و ارائه خدمات به مشتریان را بر بستر اینترنت فراهم می‌کند. استفاده از فن آوری ابری باعث شده که یک حسابدار، بتواند وظایف خود در هر زمان و مکان و تنها با دسترسی به اینترنت انجام دهند. داده‌های مالی حسابدار روی فضای ابری ذخیره شده و خطر از بین رفتن و مفقود شدن آن‌ها، نزدیک به صفر است. از مزیت‌های این فناوری برای هر حسابدار می‌توان به این موضوع اشاره کرد، که به علت سرعت و دسترسی عالی، حسابداران زمان بیشتری برای تمرکز روی فعالیت‌های مالی و ارتباط با مشتریان در اختیار خواهند داشت.

فناوری‌های جدید در نرم‌افزارهای مالیاتی

آشنایی با نرم‌افزارهای مالیاتی برای تمام حسابداران ضروری است. در حال حاضر، اغلب نرم‌افزارهای مالیاتی به صورت سالانه به‌روزرسانی‌هایی را انجام می‌دهند که باعث افزایش دقت و بهبود عملکرد فرآیندهای حسابداری می‌شوند و در زمینه پیدا کردن خطاها، کمک زیادی به حسابداران می‌کنند. آشنایی با این به‌روزرسانی‌ها و نحوه کار آن‌ها، یک ابزار کاربردی و مفید برای هر حسابدار به شمار می‌رود.

 

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx