هوش مصنوعی چیست و چه توانایی‌هایی دارد

چه مشاغلی با هوش مصنوعی از بین می‌روند؟

هوش مصنوعی چیست و چه توانایی‌هایی دارد

چه مشاغلی با هوش مصنوعی از بین می‌روند؟

فهرست مطالب

فهرست

هوش مصنوعی و گسترش حضور آن تحولی عظیم را در زندگی ما به وجود آورده است. در سال‌های اخیر همه‌روزه شاهد پیشرفت هوش مصنوعی و ربات‌ها بوده‌ایم و با تکنولوژی‌هایی آشنا شده‌ایم که جای بسیاری از فعالیت‌های انسانی را گرفته‌اند.

اتوماسیون حرفه‌ای و بی‌نقص هوش مصنوعی در انجام وظایف متنوع، باعث شد تا توجه‌های زیادی را به خود جلب کند، به‌طوری‌که هر چه پیش می‌رویم علاقه مردم به استفاده از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی افزایش می‌یابد.

حضور هوش مصنوعی باعث شده تا انتقادهای متفاوتی اعم از مثبت و منفی شکل گیرد. به‌طوری‌که حتی برخی این تکنولوژی پیشرفته را خطری برای آینده شغلی انسان‌ها می‌دانند.

ما قصد داریم در این مقاله کوتاه بیشتر شما را با توانایی‌های هوش مصنوعی آشنا کنیم و به بررسی مشاغلی بپردازیم که در آینده به‌واسطه آنها از بین خواهد رفت.

هوش مصنوعی چیست و چه توانایی‌هایی دارد؟

هوش مصنوعی( Artificial intelligence) که به‌اختصار AI نیز خوانده می‌شود، نوعی شبیه‌سازی کامپیوتری از هوش انسان است که توانایی یادگیری، پاسخگویی، پردازش اطلاعات و حتی انجام‌دادن برخی فعالیت‌ها را دارد.

این سیستم کامپیوتری از پایه برنامه‌نویسی شده و به‌مرور امکانات و اطلاعات جدیدی به آن اضافه می‌شود. احتمالاً این روزها بارها نام چت جی‌پی‌تی chat gpt به گوش شما خورده است.

این هوش مصنوعی پیشرفته نزدیک‌ترین عملکرد به هوش انسان را دارد و قادر است با توانایی یادگیری نظارت شده، به‌مرور اطلاعات خود را افزایش دهد.

درک متون و سؤالات طولانی، تجزیه‌وتحلیل احساسات و انجام فعالیت‌های غیر نوشتاری مثل طراحی کمپین تبلیغاتی فقط بخشی از قابلیت‌های فوق‌العاده این هوش مصنوعی است.

جالب است بدانید که هر چه پیش می‌رویم، ابزارهای جدیدی بر پایه هوش مصنوعی chat gpt به وجود می‌آیند که هر کدام از آن‌ها به طور خاص بر روی یک موضوع متمرکز هستند.

از جمله این ابزارها می‌توان به ربات پشتیبان، ربات طراح گرافیک، ادیتور ویدئو، مترجم، موسیقی سازی و… اشاره کرد.

شرکت پژوهشی گارتنر در طی یک گزارش اعلام کرده که عمومی شدن هوش مصنوعی باعث ازبین‌رفتن میلیون‌ها شغل خواهد شد. اما در کنار این موضوع قادر است تا سال 2025 حدود دو میلیون شغل جدید را به وجود بیاورد که نیازمند حضور و فعالیت انسانی هستند.

آیا هوش مصنوعی باعث ازبین‌رفتن مشاغل انسانی می‌شود؟

کنار گذاشته شدن نیروی انسانی موضوع جدیدی نیست. اگر به تاریخ توجه کنید تجربه‌های مشابه زیادی را مشاهده خواهید کرد.

به‌عنوان‌مثال، حضور دستگاه‌های تولیدی، باعث بیکار شدن بسیاری از کارگران خط تولید کارخانه‌ها شد.

یا گسترش استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی، بسیاری از کارگران کشاورز را خانه‌نشین و بیکار کرد.

حضور هوش مصنوعی باعث سرعت‌بخشیدن به فرایندها و رفاه بیشتر برای مردم شده است. به همین دلیل افراد زیادی علاقه‌مند هستند تا آن را به‌عنوان یک عضو در زندگی خود بپذیرند.

اما بااین‌حال همچنان خطر ازبین‌رفتن جایگاه‌های شغلی توسط ربات‌ها وجود دارد و تا حدودی باعث ترس از گسترش آن می‌شود.

با حضور هوش مصنوعی چه مشاغلی از بین می‌روند؟

در ادامه شما را با مشاغلی آشنا می‌کنیم که احتمال می‌رود تا سال 2030 به طور کامل به هوش مصنوعی سپرده شوند و حضور انسان‌ها در آنها به طور چشمگیری کاهش یابد.

1.پشتیبان فروش و خدمات مشتری

خدمات فروش به مشتریان یکی از شغل‌هایی است که معمولاً به تعداد زیادی نیروی انسانی نیاز دارد. اکثر فروشگاها، آموزشگاه‌ها و کلیه کسب‌وکارهای خدماتی به افرادی نیاز دارند تا به سؤالات مشتریان و خریداران خود پاسخ دهند.

طبق تحقیقات حدود 80 درصد از مشکلات و درخواست‌های مشتریان تکراری و مشابه افراد دیگر است. معمولاً مواردی مثل شرایط پرداخت، ارائه دسترسی‌ها، پیگیری سفارش و مواردی ازاین‌دست بیشتر  سؤالات را در بر می‌گیرند.

پاسخ‌دهی به این سؤالات بسیار ساده است و معمولاً به توانایی خاصی نیاز نخواهد داشت. به همین دلیل می‌توان از هوش مصنوعی در این شغل استفاده کرد و تنها در موارد خاصی مشتریان را به نیروی انسانی انتقال داد.

2.حسابداری

فرایند حسابداری در کسب‌وکارهای مختلف کاملاً متفاوت است. برخی از شرکت‌ها نیاز دارند تا از چند حسابدار برای بررسی امور مالی خود استفاده کنند. چنین فرایندی قاعدتاً هزینه زیادی را برای شرکت در بر خواهد داشت.

امروزه نرم‌افزارهای بر پایه هوش مصنوعی Automation Anywhere، Datamatics و Blue Prism تولید شده‌اند. این ابزارها قادرند بسیاری از فعالیت‌های اداری را به‌صورت خودکار انجام دهند.

فقط کافی است تا به‌صورت روزانه اطلاعات مالی مربوطه را در سیستم ثبت کنید. پس از این کار تراکنش‌ها و محاسبات مربوطه به‌صورت خودکار انجام می‌شوند.

استفاده از این نرم‌افزارها بسیار ساده، سریع و درعین‌حال ایمن است. به‌راحتی می‌توانید کلیه داده‌های موردنیاز را توسط یک فایل اکسل درون ریزی یا برون‌ریزی کنید.

کاملاً درست است که برای نظارت بر عملکرد این سیستم‌ها همچنان به یک فرد حسابدار نیاز خواهد بود. اما مابقی جایگاه‌ها مثل متصدی اطلاعات، مسئول بایگانی مالی و… از بین می‌روند.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

3.مسئول پذیرش

اکثر کسب‌وکارها برای ارتباط با مخاطبان خود به یک یا حتی چند مسئول پذیرش و منشی نیاز دارند. گرفتن وقت قبلی، اطلاع از وضعیت و بسیاری از فعالیت‌های مشابه تلفنی و آنلاین به‌راحتی به کمک هوش مصنوعی انجام‌شدنی هستند.

چت‌های آنلاین نوبت‌دهی یا پشتیبان تلفنی هوشمند برخی از پیشرفته‌ترین ابزارهایی هستند که در این زمینه مورداستفاده قرار می‌گیرند و به‌راحتی با فعالیت انسان رقابت می‌کنند.

4.ویراستاری

در نسل 4 هوش مصنوعی chat gpt شاهد رونمایی از چند ویژگی پیشرفته بودیم. درک عمیق زبان، تحلیل پیشرفته متون طولانی و پردازش گرامر از مهم‌ترین آنها بودند.

در همین لحظه ابزارهایی نظیر Grammarly توانسته‌اند با بهره‌بردن از هوش مصنوعی در امر ویراستاری عملکردی فوق‌العاده داشته باشند.

این ابزارها قادرند تا متون نویسندگان را از نظر گرامر، املا، خوانایی، دستور و … تصحیح کنند. پیش‌بینی می‌شود این تکنولوژی تا چند سال آینده تا حد زیادی جای ویراستاران را بگیرد.

هوش مصنوعی chat gpt

5.تحلیلگری

تحلیلگران افرادی هستند که اطلاعات و داده‌های مربوط به کسب‌وکار را جمع‌آوری کرده و به بررسی جزئیات آنها می‌پردازند.

این افراد با تصمیمات نهایی خود قادرند نقش‌های بسیار مهمی را در کسب‌وکارها ایفا کنند و باعث موفقیت یا حتی شکست یک پروژه شوند.

تحلیل بازاریابی و تبلیغات، تحلیل بازارهای مالی و تحلیل بسترهای سرمایه‌گذاری دیجیتال تعدادی از شغل‌های مرتبط با این موضوع هستند.

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های سیستم‌های کامپیوتری و هوش مصنوعی سرعت بالای آنها در تحلیل داده‌ها و انجام محاسبات پیچیده است. همین امر باعث می‌شود حتی امروزه هم بسیاری از شرکت‌ها تحلیل‌های خود را توسط سیستم‌های هوش مصنوعی انجام ‌دهند.

6.مترجمی زبان

احتمالاً شما نیز بارها از مترجم گوگل یا Google Translate استفاده کرده‌اید. این مترجم آنلاین قادر است ده‌ها زبان مختلف را به‌صورت آنی ترجمه کند و در فرمت‌های تصویری، صوتی و متنی ارائه دهد.

ابزارهای مترجم مبتنی بر AI مثل DeepL و گوگل ترنسلیت به‌مرورزمان پیشرفته‌تر می‌شوند و دقت آنها در درک متن و ترجمه افزایش می‌یابد.

ازاین‌رو به‌خوبی می‌توانند جایگزین یا حتی همکار خوبی برای مترجمان باشند و به ترجمه صوتی و متنی زبان بپردازند.

بهترین وب‌سایت‌های هوش مصنوعی برای تبدیل متن به عکس

آیا مشاغل فیزیکی نیز تحت‌تأثیر هوش مصنوعی قرار می‌گیرد؟

به‌طورکلی ترکیب هوش مصنوعی با ربات یک مسئله اجرا شده است و قطعاً در سال‌های آینده شاهد حضور آن در مشاغل فیزیکی نیز خواهیم بود.

اما طبق بررسی‌های انجام شده به دلیل محدودیت‌های هوش مصنوعی در خلاقیت، ایده‌پردازی و تفکر، بیشتر مشاغل اتوماسیونی و روتین تحت‌الشعاع قرار می‌گیرند.

به طور مثال، ربات‌های سرباز هوشمند، دستیاران جراحی، ربات‌های کارگر، وسایل نقلیه هوشمند و ربات‌های پستچی و پیک، برخی از جایگزین‌هایی هستند که ممکن است در آینده برای این مشاغل مورداستفاده قرار بگیرد.

در این گزارش سعی کردیم شما را با جزئیات هوش مصنوعی آشنا کنیم و به معرفی شغل‌هایی بپردازیم که با حضور این تکنولوژی کم‌کم از بین می‌روند.

باید به این موضوع اعتراف کنیم که هوش مصنوعی با توانایی، دقت و سرعت بالای خود قادر است تا بسیاری از کارها را بهتر از انسان انجام دهد.

همین عوامل باعث می‌شوند تا استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی مقرون‌به‌صرفه‌تر شود و جای فعالیت انسان را بگیرد. به یاد داشته باشید که chat gpt یا هر هوش مصنوعی دیگری قادر به یادگیری خلاقیت، ایده‌پردازی و مدیریت انسان نیست.

همین موضوع کمک می‌کند تا ازاین‌پس در انتخاب شغل دقیق‌تر باشیم و بیشتر به مهارت‌ها و ویژگی‌های ذاتی خود تکیه کنیم.

تنها در این صورت است که هیچ‌گاه با ربات‌ها و هوش مصنوعی قابل‌مقایسه نخواهیم بود.

 

 

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx