قرار دادن میکروتراشه در ذهن انسان

قرار دادن میکروتراشه در ذهن انسان؛ آیا امکان دارد؟

قرار دادن میکروتراشه در ذهن انسان

قرار دادن میکروتراشه در ذهن انسان؛ آیا امکان دارد؟

فهرست مطالب

فهرست

بعضی از افراد از پیشرفت تکنولوژی وحشت‌زده شده‌اند و به اعتقاد آنها همین حالا هم علم بیش از حد در روند زندگی انسان‌ها تاثیر گذاشته است. این نظریه از جهاتی درست است، زیرا خیلی از شهروندان در سراسر دنیا اینترنت را در گوشی‌شان همراه خود دارند و از آن به‌عنوان روش اول برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. اما آیا قرار دادن میکروتراشه در ذهن انسان امکان‌پذیر است؟ آیا این موضوع به این معنی است که رفتار انسان‌ها کنترل می‌شود؟

ایلان ماسک، با پروژه نورولینک، قصد انجام دادن کارهای بزرگی دارد.

تا به امروز، پردازنده‌ها در بیشتر وسایل روزانه نفوذ پیدا کرده‌اند، هر شخصی می‌تواند ساعت هوشمند، لامپ‌های هوشمند بخرد و حتی این پردازنده‌ها را در حیوانات خانگی قرار دهد. اما این روند پیشرفت تراشه‌ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟ ایلان ماسک‌ پروژه‌ای مرتبط به همین موضوع دارد که به گفته ایشان تا شش ماه دیگر به مرحله آزمایش بر روی انسان می‌رسد.

میکروتراشه‌ها چه قابلیت‌هایی دارند؟ 

میکروتراشه‌هایی که قرار است در ذهن انسان‌ها از آنها استفاده شود، قابلیت‌های زیادی به همه ما اضافه می‌کنند. یکی از قابلیت‌های این تراشه‌ها این است که می‌توانیم به تمامی زبان‌های زنده دنیا صحبت کنیم. تصور کنید که دیگر برای یادگیری یک زبان نباید مدت زیادی وقت بگذارید، می‌توانید مستقیما در کم‌تر از چندین دقیقه اطلاعات این زبان را به ذهن‌تان متصل کنید.

دیگر نگران گم کردن کیف پول‌تان نباشید!

یکی از بهترین مزایای میکروتراشه‌ها این است که دیگر نیازی نیست کارهای اعتباری، کیف پول یا هر آیتم اضافه‌ای را همراه خود داشته باشید. با نصب کردن یک تراشه در ذهن، می‌توانید به راحتی تمامی پرداخت‌های خود را در کم‌ترین زمان انجام دهید و هیچوقت هم نگران گم شدن یا دزدیده شدن آن نباشید. تصور کنید برای هیچکاری دیگر نیازی نیست که کارت هوشمند همراه داشته باشید؟ زندگی خیلی آسان‌تر می‌شود. البته که تئوری‌های کنترل رفتار انسان نیز همواره در کنار میکرو تراشه‌ها بوده است. اما همچنان مشخص نیست که این تکنولوژی چقدر می‌تواند خطرناک باشد.

شناسایی حتی آسان‌تر

قرار دادن تراشه در بدن انسان، می‌تواند باعث شود تا کارت‌های شناسایی هم از بازی خارج شوند. به عبارت دیگر اگر شما برای شناسایی شدن در یک فرودگاه یا ایستگاه قطار نیاز به کارت شناسایی دارید، لازم نیست دیگر یک کارت همراه خود داشته باشید. اگر این تراشه در بدن‌تان نصب شده باشد، تنها کافی است از کنار یک دستگاه مختص شناسایی انسان‌ها رد شوید تا اطلاعات‌تان دریافت شود.

تاریخچه سلامتی‌تان همواره در دسترس خواهد بود

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌های میکروتراشه‌ها این است که با استفاده از آنها می‌توانید همیشه اطلاعات تاریخچه سلامت‌تان را همراه داشته باشید. تقریبا همان کاری که امروزه ساعت‌های هوشمند انجام می‌دهند، منتها بدون این که نیازی به ساعت باشد. این اطلاعات سلامت شامل مواردی می‌شوند که به آنها آلرژی دارید یا چه آنتی‌بیوتیک‌هایی در گذشته مصرف کردید. با این قابلیت حتی زمانی که در یک بیمارستان باشید و نیاز باشد تا عملی بر روی‌‌تان انجام شود، به راحتی می‌توانند اطلاعات‌‌تان را مشاهده کنند تا تصمیم بهتری برای درمان‌تان بگیرند.

آیا میکروتراشه‌ها می‌توانند مغز را کنترل کنند؟

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که پیشرفت تکنولوژی همواره با آن سروکار داشته است را می‌‌توانیم در دو کلمه خلاصه کنیم: امنیت و حریم خصوصی. این دو کلمه ستون‌های اعتماد هر کاربری هستند که می‌خواهند تکنولوژی جدید را بپذیرند. اگر این ستون‌ها ساخته نشود، به احتمال خیلی زیاد تکنولوژی‌های آینده مورد اعتماد کاربران سراسر دنیا واقع نخواهد شد.

سوالاتی که همواره در پیرامون میکروتراشه‌ها بوده است شامل: آیا امن است که تراشه‌ها را برای مدت طولانی در بدن‌مان قرار دهیم؟ چقدر امکان این وجود دارد که تراشه‌ها خراب شوند و بدن‌مان را در معرض خطر قرار دهند؟ برای امنیت، شرکت‌های پیشران تکنولوژی در حال پیدا کردن راه حلی برای اطمینان دادن به کاربران هستند. اما از نظر سلامتی، دانشمندان همچنان به یک نتیجه نرسیدند که آیا این تراشه‌ها به بدن انسان آسیب می‌رساند یا خیر.

شرکت‌ها می‌توانند مطمئن باشند که مشکلی برای ما پیش نمیاد؟

یکی دیگر از معایب میکروتراشه‌ها این است که کمپانی‌ها باید به آنها دسترسی داشته باشند تا اطلاعات را جمع‌آوری کنند. بنابراین کاربران همیشه نگران تکنولوژی زیر ساختی این پردازنده‌ها هستند. همچنین این تراشه‌ها نیاز به ارتقا دارند، برای همین یک مشکل دیگر این است که آیا برای هر بار ارتقا باید عمل جراحی صورت بگیرد؟ اصلی‌ترین مشکل میکروتراشه‌ها این است که این امکان وجود دارد که کنترل انسان‌ها توسط یک کمپانی به دست گرفته شود. شاید حتی هوش مصنوعی به قدری قوی شود که بتواند به خودی خود انسان‌ها را کنترل کند.

میکروتراشه‌ها مثل یک هندوانه دربسته!

میکروتراشه‌ها تکنولوژی هستند که هم مزایای جذابی دارند و هم معایب وحشتناکی. درباره این تکنولوژی همواره مسائلی مانند امکان کنترل تفکر انسان و رفتارهای انسان توسط این تراشه‌ها و آسیب زدن آنها به بدن‌مان وجود دارد. اما از نظر دیگر این تراشه‌ها می‌توانند زندگی را خیلی راحت‌تر کنند و قابلیت‌های جدید و خاصی به انسان‌ها اضافه کنند. با وجود این که تا چندین سال دیگر احتمالا امکان قرار دادن میکرو تراشه برای بیشتر انسان‌ها وجود داشته باشد، اما هیچکس نمی‌تواند درباره کنترل شدن رفتار انسان‌ها توسط این تراشه‌ها نظر قطعی بدهد!

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx