الن تورینگ

ویدئو | درباره مردی که علم کامپیوتر را با ریاضیات متحول کرد

الن تورینگ

ویدئو | درباره مردی که علم کامپیوتر را با ریاضیات متحول کرد

فهرست مطالب

فهرست

لزلی لمپورت در سال 1941 در شهر نیویورک متولد شد. لمپورت در طول پنج دهه فعالیت حرفه‌ای، کمک‌های پیشگامانه متعددی به تئوری و عمل سیستم‌های محاسباتی توزیع شده داشته است، بینش‌هایی که عملکرد و قابلیت اطمینان چنین سیستم‌هایی را به‌طور چشمگیری بهبود بخشیده است. مقالات لامپورت در مورد صحت منطقی، همزمانی و محاسبات چند پردازنده‌ای، برخی از مقالات پر استناد در تمام علوم کامپیوتر هستند که اساساً پایه‌های تئوری سیستم‌های توزیع شده را می‌گذارند.

لمپورت در سال 1960 با مدرک لیسانس ریاضیات از MIT فارغ التحصیل شد و سپس برای فوق لیسانس و دکترا در ریاضیات در دانشگاه برندیس (1972) شرکت کرد، در حالی که از سال 1962 تا 1965 به صورت پاره وقت در شرکت Mitre کار می‌کرد. پایان نامه او بر معادلات دیفرانسیل جزئی متمرکز بود. حرفه حرفه‌ای لمپورت در سال 1970 در ماساچوست (تا سال 1977)، SRI International از 1977 تا 1985، و Digital Equipment Corporation و Compaq از سال 1985 تا 2001 آغاز شد. از سال 2001 او در تحقیقات مایکروسافت مشغول به کار بوده است.

تصمیم لامپورت برای کار در صنعت، به جای دانشگاه، بر اساس طراحی بود: او ترجیح می‌دهد روی مشکلات دنیای واقعی که توسعه‌دهندگان کامپیوتر با آن‌ها با آن‌ها مواجه هستند-سخت‌افزار و نرم‌افزار- کار کند و در همان اوایل متوجه شد که برخی جنبه‌های به‌ویژه ناشناخته از علم کامپیوتر وجود دارد. به عنوان مثال، او مسئله محاسباتی همزمانی را بیان کرد.

زمینه دیگری که او در آن سهم عمده‌ای داشت، مفهوم تحمل خطا بود، این ایده که سیستم‌های کامپیوتری می‌توانند طراحی و ساخته شوند تا در برابر خرابی‌های گاه به گاه، محدود یا داده‌های بد مقاومت کنند. او در اوایل دهه 1970 در حین کار بر روی یک سیستم کنترل اویونیک کابین خلبان برای ناسا در SRI، مفهوم مدل ژنرال‌های بیزانسی را شناسایی کرد، رویکردی که پردازنده کامپیوتر را به عنوان یک ژنرال ارتش می‌بیند که تلاش می‌کند اقدامات نیروهای خود را هماهنگ کند.

سایر مشارکت‌های لامپورت به همان اندازه عمیق و پایه‌ای برای علوم کامپیوتر هستند. اگر امروز از رایانه استفاده می‌کنید، از تفکر عمیق لامپورت و همچنین الگوریتم‌های اساسی او سود می‌برید.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx