5 دانشگاه برتر ایران برای تحصیل در رشته حسابداری

5 دانشگاه برتر ایران برای تحصیل در رشته حسابداری

فهرست مطالب

فهرست

دانشگاه مهم‌ترین مرکز آموزشی و علم‌پروری در هر کشوری است  که در پرورش افراد متخصص برای رشد صنعت و اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار است. یکی از دغدغه‌های اصلی نظام‌های آموزش عالی در اغلب کشورهای جهان، ارتقای سطح کیفیت آموزشی و پژوهشی مراکز علمی است.

هر سال پس از اعلام نتایج کنکور، متقاضیان در تلاشند تا مناسب‌ترین دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند.

در ایران نیز دانشگاه‌های بسیاری مشغول فعالیت و علم‌آموزی هستند، اما در این میان برخی از دانشگاه‌ها نسبت به بقیه از اهمیت و درجه‌ی علمی بالاتری برخوردارند. تفاوت در کیفیت آموزش، مهارت اساتید، امکانات آموزشی و رفاهی، اعضای هیئت‌علمی، خدمات اداری، خدمات کتابخانه‌ای، تهیه‌ی برنامه‌ی آموزشی، زیرساخت‌ها و بسیاری از عوامل دیگر در تشخیص و تعیین این برتری، موثرند. تاریخچه حسابداری بسیار قدیمی و پرکاربرد است که بازارکار وسعی دارد.

از این رو در این مقاله با توجه به رتبه‌بندی‌های جهانی که بر اساس ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه‌ها و چند معیار دیگر انجام شده است، به معرفی 5 دانشگاه برتر ایران در رشته حسابداری می‌پردازیم.

 

حسابداری و حسابرسی چه تفاوتی با هم دارند؟

رشته حسابداری در دانشگاه تهران

دانشگاه تهران یکی از 5 دانشگاه برتر ایران در رشته حسابداری است. گروه حسابداری دانشگاه تهران فعالیت خود را از سال 1343 هجری شمسی آغاز کرده و در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تربیت دانشجو می‌پردازد.

طبق رتبه‌بندی‌های صورت گرفته توسط مراکز رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، دانشگاه تهران با سابقه‌ای درخشانی، از برترین دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود.

 • در رتبه‌بندی QS، دانشگاه تهران با رتبه ۷۵۰-۷۰۱ جزو برترین دانشگاه‌های ایران است.
 • در رتبه‌بندی لایدن، دانشگاه تهران اولین دانشگاه برتر ایران بین ۲۶ دانشگاه ایرانی دیگر است.
 • در رتبه‌بندی شانگهای، دانشگاه تهران با رتبه‌ی ۴۰۰-۳۰۱ برترین دانشگاه ایران بین ۱۳ دانشگاه برتر ایرانی است.
 • در رتبه‌بندی تایمز و بین ۲۹ دانشگاه ایرانی، دهمین دانشگاه برتر ایران شناخته شده است.
 • در رتبه‌بندی وبومتریکس نیز در بین هشت دانشگاه برتر ایران با رتبه‌ی ۳۹۰ در رده جهانی و در صدر دانشگاه‌های ایران قرار دارد.
 • بر اساس رتبه‌بندی یو اس نیوز دانشگاه تهران رتبه‌ی اول کشور و رتبه‌ی ۴۶۲ جهانی را به خود اختصاص داده است.
 • در رتبه‌بندی سایماگو دانشگاه تهران در رتبه‌ی ۹ منطقه‌ای و ۳۹۵ جهانی قرار دارد و برترین دانشگاه ایران شناخته شده است.
 • بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های داخلی نیز دانشگاه تهران رتبه‌ی اول کشوری را در بین دانشگاه‌های جامع به خود اختصاص داده است.

بر این اساس و طبق تحقیقات انجام‌شده، دانشگاه تهران از وضعیت علمی و پژوهشی خوبی برخوردار است و می‌توان گفت در صدر دانشگاه‌های ایران قرار دارد و برای تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری، انتخابی عالی است.

آدرس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران: تهران، تقاطع بزرگراه چمران و جلال آل احمد، خیابان جلال آل احمد، جنب ایستگاه متروی تربیت مدرس، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران.

دانشگاه برتر ایران در رشته حسابداری 1 | هلومگ | 5 دانشگاه برتر ایران برای تحصیل در رشته حسابداری

رشته حسابداری در دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه ایران از نظر قدمت در سال 1328 در شهر مشهد تاسیس شد و هم‌اکنون بیش از هفتاد سال است که در زمینه‌ی علم‌آموزی فعالیت دارد. دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه شرق کشور، هم اینک از وجود بیش از 800 عضو هیأت علمی متخصص و پرتلاش بهره می‌برد.

در حال حاضر بیش از 25000 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد هستند که از این تعداد بیش از 2000 نفر نیز از دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشگاه فردوسی مشهد از پردیسی بسیار وسیع، زیبا و سرسبز برخوردار بوده و بیش از یک دهه است که به عنوان دانشگاه سبز در جهت حفظ محیط زیست قدم برمی‌دارد.

از جمله دستاوردهای دانشگاه فردوسی مشهد می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • رتبه نخست فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های کشور
 • رتبه نخست در جشنواره نشریات دانشجویی
 • رتبه نخست در فعالیت‌‌های انجمن‌‌های علمی دانشجویی
 • رتبه نخست دوازدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان پسر سراسر کشور
 • رتبه‌های برتر در المپیادهای علمی ملی و بین‌المللی از جمله شیمی و ریاضی
 • رتبه سوم جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • رتبه دوم وبگاه دانشگاه در میان دانشگاه‌های وزارت علوم در رتبه‌بندی جهانی وبومتریک
 • حضور در میان دانشگاه‌های برتر کشور در رتبه‌بندی موضوعی نظام QS
 • رتبه اول در زمینه تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین‌المللی در بین دانشگاه‌های کشور

با توجه به قدمت و دستاوردهای دانشگاه فردوسی مشهد می توان آن را در میان 5 دانشگاه برتر ایران در رشته حسابداری قرار داد. دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد به منظور تربیت نیروی انسانی توانمند جهت برعهده گرفتن وظیفه مدیریت مالی و به منظور رشد مدیران ارشد حسابداری و حسابرسی و مشاوران مالی توانمند برای کمک به تصمیم‌سازی‌‌های صحیح مالی و اقتصادی به تربیت دانشجو در رشته حسابداری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌پردازد.

امکانات آموزشی، پژوهشی، کتابخانه‌‏ای، ورزشی و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی در شرق کشور به گونه‌ای است که برای دانش‌آموزانی که علاقمند به تحصیل در محیطی پویا بوده و همچنین اهل ورزش و فعالیت‌های اجتماعی سازنده در یک دانشگاه معتبرند، دانشگاه فردوسی مشهد انتخابی بسیار مناسب است.

آدرس دانشكده‌ علوم‌ اداری‌ و اقتصادی‌ – دانشگاه فردوسی مشهد: مشهد، میدان آزادی، پرديس دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده علوم اداری و اقتصادی

۵ دانشگاه برتر ایران برای تحصیل در رشته حسابداری

بهترین آموزشگاه حسابداری

رشته حسابداری در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاهی غیر دولتی در تهران است که به عنوان برترین، بزرگ‌ترین و مجهزترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی شناخته می‌شود و نقش یک دانشگاه مادر (جامع مستقل) را دارد. دانشگاه علوم تحقیقات در میان 5 دانشگاه برتر ایران در رشته حسابداری حضور دارد.

دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، رتبه اول واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را به خود اختصاص داده است و به همراه 12 دانشگاه ایرانی دیگر در بین 750 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

کتابخانه دانشگاه علوم تحقیقات تهران جزو بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور است که دارای یک میلیون و ۳۰۰ هزار عنوان e-book است. این کتابخانه 5 سالن دارد و در سه گروه (مدیریت، گروه خدمات کتابداری و گروه خدمات فنی و کتابخانه دیجیتالی) فعالیت می‌کند.

دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته حسابداری دانشجو می‌پذیرد.

آدرس دانشکده مدیریت و اقتصاد – دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات: تهران – انتهای بزرگراه شهید ستاری – میدان دانشگاه – بلوار شهدای حصارک – دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

دانشگاه های برتر ایران در رشته حسابداری

رشته حسابداری در دانشگاه شیراز

بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران که هر سال توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام می‌شود، دانشگاه شیراز در میان دانشگاه‌های ایران دارای رتبه‌ی سوم کشور، پس از دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس است. دانشگاه شیراز از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران است که در سال ۱۳۲۵ خورشیدی تأسیس شده و همچنین دانشگاه شیراز اولین دانشگاه کشور است که مدرکش بین‌المللی شد. دانشگاه شیراز یکی از 5 دانشگاه برتر ایران در رشته حسابداری است.

دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی دانشگاه شیراز از سال 82 شروع به فعالیت کرده و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی اشد و دکتری، به جذب دانشجویان رشته حسابداری می‌پردازد.

آدرس دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی دانشگاه شیراز: شیراز ـ مجتمع دانشگاهی پردیس ارم ـ دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی

رشته حسابداری در دانشگاه شهید بهشتی

مرکز دانشگاهی شهید بهشتی تهران بیش از شصت سال قبل یعنی در سال 1338 هجری شمسی تأسیس و راه‌اندازی شد. نام دانشگاه شهید بهشتی در ابتدای تأسیس، دانشگاه ملی ایران بود که بعدها به شهید بهشتی تغییر نام داد. مرکز دانشگاهی شهید بهشتی از آن دست دانشگاه‌های دولتی است که با داشتن اساتیدی مجرب و ارائه رشته‌هایی بسیار متنوع در مقاطع تحصیلی مختلف توانسته جایگاه خوبی را در میان دانشجویان ایرانی پیدا کند.

دانشگاه شهید بهشتی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران در سال 2017، عنوان پنجم را در میان دانشگاه‌های ایران، بعد از مراکز آموزش عالی شریف، علم و صنعت، امیرکبیر و تهران به‌دست آورد.دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی با 41 عضو هیئت علمی که همگی از افراد صاحب نام در سطوح ملی و بین المللی بوده، به تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص در رشته‌ی حسابداری می‌پردازد.

آدرس دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی: تهران، اوین، ميدان شهيد شهرياری

دانشگاه های برتر حسابداری

 

شرایط و رتبه های لازم برای انتخاب رشته حسابداری

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهروز
بهروز
1 سال قبل

رتبه بندی مقاله بالا با رتبه های قبول شده گان در کنکورهای کارشناسی و ارشد مطابقت ندارد
رتبه بندی بر اساس قبولی در دانشگاه : 1- دانشگاه تهران 2 – دانشگاه شهید بهشتی 3 – دانشگاه علامه طباطبایی
ولی طبق نزد حرفه ای های رشته حسابداری ، فارغ التحصیلان رشته حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی آموزش بهتری دیده اند و در حرفه حسابداری موفق تر بوده اند

1
0
سوال خود را بپرسیدx