یارانه جدید معیشتی

جزئیات یارانه معیشتی جدید

یارانه جدید معیشتی

جزئیات یارانه معیشتی جدید

فهرست مطالب

فهرست

یارانه جدید معیشتی به چه خانوارهایی تعلق می‌گیرد

با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی از ابتدای سال جدید، دولت اقدام به پرداخت یارانه برای کالاهای اساسی کرده است. بر اساس گزارش وزارت اقتصاد، ۷۷ میلیون یارانه بگیر در دو طبقه تقسیم‌بندی شده‌اند، ۳۰ درصد این جمعیت یارانه ۴۰۰ هزار تومانی، ۶۰ درصد یارانه ۳۰۰ هزار تومانی و ۱۰ درصد از مردم نیز یارانه‌ای دریافت نخواهند کرد.

جزئیات یارانه معیشتی جدید

در روش جدید پرداخت یارانه معیشتی به سه دهک اول جامعه نفری 400 هزار تومان و دهک‌های چهارم تا نهم نفری 300 هزار تومان پرداخت خواهد شد.

یارانه جدید معیشتی
یارانه جدید معیشتی

بر اساس کلیه یارانه‌هایی که تاکنون توسط دولت پرداخت می‌شد، با یکدیگر تجمیع می‌شود. این روش فردی که شامل پرداخت رایانه باشد یکی از دو مبلغ فوق را دریافت می‌کند و از خرداد ماه تا پایان سال، تمام پرداخت‌های یارانه‌ای و کمک معیشتی یک‌جا به حساب مردم واریز می‌شود.

تعیین دهک خانوار

بر اساس آمارهای آذر ماه 1400 مرکز آمار ایران، اگر هزینه کل یک خانوار (از همه افراد خانوار) حدود ۷۰۰ الی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در ماه باشد، این خانواده در دهک یک قرار می‌گیرد و جزو ۱۰ درصد فقیرترین خانواده‌های جامعه است.

اگر هزینه خانوار حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد، خانواده را در دهک دو قرار می‌دهند. هزینه دو میلیون تومانی خانوار را نیز در دهک سوم جایگذاری می‌کنند.

افراد حاضر در دهک چهارم هزینه خانوارشان حدود سه میلیون تومان است و برای خانوارهای دهم پنجم هزینه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود که دهک میانی محسوب می‌شود.

هزینه حدود چهار میلیون و سیصد هزار تومانی برای افراد از دهک ششم محسوب می‌شود و هزینه پنج میلیون تومانی خانوارها را به دهک بعدی یعنی دهک هفتم می‌برد.  رقم حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه خانوار دهک هشتم فرض شده و دهک نهم حدود هشت میلیون تومان هزینه دارد.

در نهایت دهک دهم حدود ۱۶ میلیون تومان هزینه خانوار می‌شود که این دهک  ۱۰ درصد ثروتمندترین افراد جامعه هستند را تشکیل می‌دهد.

البته این ارقام مربوط به سال 1399 است و بر پایه تغییرات تورمی هزینه ماهانه دهک اول در آذر 1400 به حدود دو میلیون تومان رسید و دهک دهم معادل با ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

یارانه معیشتی جدید
یارانه معیشتی جدید

برای استعلام دهک خانوار، می‌توانید کدملی سرپرست خانوار را به شماره 300000 ارسال کنید.

نحوه اعتراض به پرداخت یارانه معیشتی جدید

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افرادی که در لیست واریز یارانه قرار ندارند باید به سامانه هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند.

اما کسانی که به دهک‌بندی و مقدار واریزی یارانه جدید معیشتی اعتراض دارند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای این گروه سامانه اینترنتی Hemayat.mcls.gov.ir را در نظر گرفته است. همچنین مرکز پاسخگویی تلفنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به شماره ارتباطی ۶۳۶۹-۰۲۱ پاسخگوی مراجعه‌کنندگان خواهد بود.

بنابراین آن دسته از معترضان یارانه جدید که به دهک‌بندی یا قطع‌شدن یارانه خود اعتراض دارند تنها باید از طریق این سامانه اعتراض خود را ثبت و پیگیری کنند.

نحوه برداشت یارانه جدید معیشتی

یارانه 73 میلیون نفر به حساب سرپرستان خانوار واریز شده ‌است اما در حال حاضر امکان برداشت وجود ندارد که این موضوع در قالب پیامک نیز اعلام شده است.

یارانه معیشتی جدید
یارانه معیشتی جدید

تاکنون علت این موضوع اعلام نشده‌است اما بر اساس گمانه‌زنی‌ها تامین‌نشدن اعتبار بانک‌ها برای پرداخت این مبلغ اصلی‌ترین دلیل این موضوع است.

با فرض اینکه 77 میلیون نفر واجد دریافت یارانه حمایتی بودند تا ماه گذشته مبلغ 3 هزار 500 میلیارد تومان ماهانه از طرف دولت واریز می‌شد، اما با توجه به مبلغ جدید اعلام شده ماهانه مبلغی بین 24 تا 31 هزار میلیارد تومان واریز خواهد شد.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx