بهترین روش های بازاریابی

بهترین روش های بازاریابی برای فروش بیشتر

بهترین روش های بازاریابی

بهترین روش های بازاریابی برای فروش بیشتر

فهرست مطالب

فهرست

همانطور که می‌دانید بازاریابی (Marketing) از اصول اولیه و مهم فروش است. پیش‌تر درباره صفر تا صد بازاریابی توضیح داده‌ایم. در این گزارش برآنیم که انواع بازاریابی و روش‌های کاربردی آن را توضیح دهیم.

برای فروش یک محصول راه‌های بسیاری است که ممکن است در کوتاه‌مدت جواب داده باشند و شما با استفاده از آنها از روند فروش خود راضی باشید اما باید بدانید که آگاهی از سایر روش‌های بازاریابی و به‌کار‌گیری آنها می‌تواند موجب افزایش فروش شما شود و نباید از این نکته غافل شوید که روش‌ بازاریابی و فروش شما ممکن است در طول زمان دیگر جواب ندهد و برای شما سود‎آوری مطلوب نداشته باشد. پس درنگ نکنید و سریعا روش دیگری را امتحان کنید!

قبل از آشنایی با انواع روش‌های بازاریابی باید بدانید که رمز موفقیت شما در پیدا کردن بهترین روش است نه به‌کارگیری همه آن‌ها

قبل از آشنایی با انواع روش‌های بازاریابی باید بدانید که رمز موفقیت شما در پیدا کردن بهترین روش است نه به‌کارگیری همه آن‌ها. در اولین قدم باید بدانید مناسب‌ترین روش برای بازاریابی کسب‌وکار شما کدام است و اگر بعد از مدتی متوجه شدید که این روش برای شما بیشترین سود‌‌آوری را نداشته، روش دیگری را جایگزین کنید. برای پیداکردن بهترین روش، در ابتدا باید محصول خود را به خوبی بشناسید و بتوانید آن را معرفی کنید.

شاخص کلیدی عملکرد

برای اینکه بدانیم روش بازاریابی انتخابی ما، کارآمد بوده یا نه باید شاخص‌های اندازه‌گیری را از قبل تعیین کنیم. KPI مخفف عبارت Key Performance Indicator و به معنای شاخص کلیدی عملکرد است. برای ارزیابی KPI باید یک بازه زمانی انتخاب و برای این بازه زمانی اهدافی را تعیین کنید. به همین سادگی شما وارد یک کمپین می‌شوید. در قدم بعدی مراحلی را مشخص می‌کنید و در هر مرحله تعیین می‌کنید که بایدبا چه هزینه‌ای به چه هدفی برسید. در پایان هر مرحله باید KPI تعیین‌شده را معیار سنجش آن مرحله قرار بدهید و با توجه به نتیجه به‌دست آمده، تصمیم بگیرید که وارد مرحله بعد شوید یا نه.

 اطلاعاتی که  شاخص کلیدی عملکرد به شما می‌دهد:

  • شناسایی اقداماتی که منجر به بهترین تصمیم‌گیری می‌شود.
  • شواهد عینی از مسیر پیشرفت در جهت دستیابی به یک نتیجه مطلوب را فراهم می‌کند.
  • مقدار تغییر عملکرد را در طول زمان نمایش می‌دهد.
  • میزان کارایی ، اثربخشی ، کیفیت ، مدت زمان ، رفتار ، کارایی پروژه ، کارایی فردی و بهره برداری از منابع را نمایش می‌دهد.

انواع روش های بازاریابی 1 | هلومگ | بهترین روش های بازاریابی برای فروش بیشتر

انواع بازاریابی

روش‌های بازاریابی تنوع زیادی دارند. شاید در نگاه اول برای شما گیج‌کننده به‌نظر برسد که باید کدام روش را انتخاب کنید و کدام‌یک مناسب شما نیست. در ابتدا دسته‌بندی جامع‌تری را بیان می‌کنیم و در ادامه به سایر روش‌ها می‌پردازیم.

بازاریابی عصبی چیست؟

بازاریابی سنتی و مدرن

در گذشته تنها راه فروش محصولات، عرضه آن در بازار سنتی بود. محصولاتی که تقاضا داشتند به طبع، عرضه می‌شدند و به فروش می‌رفتند. با گذشت زمان و آغاز عصر نوین ارتباطات، مفهوم بازار هم دست‌خوش تغییر شد. در بازار سنتی، بازاریابی به شیوه‌های تلفنی ، حضوری و تبلیغات محیطی انجام می‌شود. نمی‌توان گفت این روش منسوخ شده، چرا که همچنان از آن استفاده می‌شود. نقدی که به این روش از بازاریابی وارد است هزینه زیاد نسبت به بازدهی آن است.

در بازاریابی مدرن که به بازاریابی دیجیتال معروف است، همه چیز در بستر اینترنت انجام می‌شود.

در بازاریابی دیجیتال (Digital marketing) از وب‌سایت‌ها، شبکه‌‎های اجتماعی، ایمیل و محتوای آنلاین استفاده می‌شود. بازاریابی محتوا که به تازگی مورد توجه بیشتر متخصصان این زمینه قرار گرفته است، تاکید بر ارائه اطلاعات و محتوای مورد نیاز مخاطب دارد. شما به جای تبلیغات مستقیم برند خود، حجمی از اطلاعات مفید و کار‌آمد را در اختیار مخاطب قرار می‌دهید و در نهایت این خود مشتری است که شما را انتخاب می‌کند و به سمت شما می‌آید. همچنین استفاده از بهینه‌سازی موتور‌های جستجو (سئو) هم از روش‌‎های کارآمد در بازاریابی دیجیتال است.آآ

بازاریابی چریکی

استراتژِی این نوع بازاریابی بر مبنای غافل‌گیری مخاطب است، تبلیغات شما در جایی دیده می‌شود که انتظار نمی‌رود. حجم زیادی از دیده شدن برند شما با هزینه کمتر، از شاخص‌های اصلی این روش است.

 

B2B Marketing: بازاریابی یک شرکت در بین سایر شرکت‌ها

B2C Marketing: بازاریابی شرکت در بین مصرف‌‌کنند‌‌گان

B2P Marketing: بازاریابی اشخاص برای یک شرکت در شغل و زندگی خود

نکاتی برای تاثیرگذاری بیشتر در بازاریابی

از مشتریان نظرسنجی کنید

در مورد چگونگی استفاده مشتریان از محصولات و خدمات خود تحقیق کنید. با این کار متوجه می‌شوید کدام‌یک از خدمات شما مشکل داشته و نیاز به بررسی بیشتر دارد. با پرسیدن نظرات به مشتری احساس با ارزش بودن می‌دهید و رضایت مشتری را به‌‌دست می‎آورید.

مدیریت ارتباط با مشتریان

نمونه رایگان یا تخفیفات دوره‌ای بگذارید

اگر محصولات شما امکان ارائه پک فیزیکی دارد، می‌توانید در بازه کمپین نمونه‌های رایگان بدهید یا برای خدمات خود تخفیف قائل شوید. این کار موجب بازدهی بیشتر و بهتر تبلیغات و کمپین‌های شما می‌شود.

محتوای رایگان تولید کنید

همانطور که گفتیم، بازاریابی محتوایی یکی از راه‌های دیده شدن برند و محصولات شماست. برای برند تجاری خود، شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت راه‌اندازی کنید و درباره محصولات و خدمات خود به انتشار محتوا بپردازید. با قرار دادن محتوای رایگان در اختیار مردم، به‌طور غیر مستقیم و با هزینه بسیار کم، برند خود را تبلیغ می‌کنید. فقط در نظر داشته باشید که نباید در تمام متن از خودتان تعریف کنید!

مخاطب نباید احساس کند هدف شما فروش محصولات است. شما می‌توانید از نیاز‌های بازار و انواع مختلف محصولات و کاربردهای آن بنویسید و در این بین محصول خودتان را هم معرفی کنید و به مخاطب اجازه بدهید شما را انتخاب کند. با این روش رضایت و وفاداری مشتریان را به‌دست می‌آورید که در طولانی مدت برای شما ارزش زیادی خواهد داشت.

سخن پایانی

دنیای بازاریابی بسیار پیچیده‌تر و گسترده‌تر از آن چیزی است در این گزارش گفته‌ایم. با مطالعه منابع متعدد می‌توانید شناخت بهتر و بیشتری پیدا کنید اما به خاطر داشته باشید مهم‌ترین نکته، شناخت کامل و همه‌جانبه کسب‌وکارتان است. اینکه شما بدانید هدف‌تان چیست و چه نیازی از بازار را رفع می‌کنید به شما کمک می‌کند بتوانید بهترین راه برای بازاریابی را پیدا کنید.

به خاطرداشته باشید شما هرگز مجبور به ادامه یک روش بازاریابی نیستید! هر کجا از بازدهی ناراضی بودید، روش خود را عوض کنید.

صفر تا صد بازاریابی

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx