رشته‌های اقتصاد و مدیریت مالی چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

رشته‌های اقتصاد و مدیریت مالی چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

رشته‌های اقتصاد و مدیریت مالی چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

رشته‌های اقتصاد و مدیریت مالی چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

فهرست مطالب

فهرست

در این روزها بحران مدیریت، به خصوص مدیریت مالی در کشور موج می‌زند. از دلایل این بحران هم نداشتن برنامه اقتصادی درست برای کسب‌وکارها و همچنین عدم شناخت انواع رشته‌های انسانی در دبیرستان و بعد هم در دانشگاست. اما راهکار چیست؟ راهکار شناخت بیشتر رشته‌های علوم انسانی و همچنین فهمیدن تمایز بین رشته‌های این شاخه است. بنابراین برای شروع حل این بحران به صورت گام به گام، ما برای شما تفاوت دو رشته اقتصاد و مدیریت مالی را به طور کامل آورده‌ایم.

معرفی رشته اقتصاد

برای اینکه شما به طور کامل متوجه بشوید که رشته اقتصاد و مدیریت مالی چه تفاوتی باهم دارند، باید  این دو رشته را بشناسید. بنابراین ما در ابتدا به طور کامل برای شما رشته اقتصاد را شرح می‌دهیم و بعد هم به سراغ رشته مدیریت مالی به طور می‌رویم. در انتها هم یک جمع بندی کلی درباره این دو رشته دانشگاهی خواهیم داشت.

رشته اقتصاد در دانشگاه با کارشناسی آغاز می‌شود. در این رشته در لیسانس فرد دانشجو اطلاعات پایه اقتصادی را می‌آموزد و بعد نیاز دارد که برای اطلاعات بیشتر ادامه تحصیل دهد. البته باید به یاد داشت که اگر شما یا هر فرد دیگری در این رشته تحصیل کند، می‌تواند حتی با کارشناسی هم شغلی بسیار مناسبی پیدا کند. در واقع وقتی وارد این رشته دانشگاهی شوید، در صورت داشتن علاقه و پشتکار می‌توانید موقعیتی عالی پیدا کنید. از جمله کارهایی که یک فرد تحصیل کرده اقتصاد می‌تواند مشغول به آن شود، موارد زیر است:

 1. کار در انواع بانک (به خصوص بانک مرکزی)
 2. صنایع
 3. مراکز آمار
 4. سازمان‌های بودجه و برنامه

مشاغلی که در درجه دوم برای استخدام رشته دانشگاهی اقتصاد قرار می‌گیرد، به شرح زیراند:

 1. کار در گمرک
 2. تحیل‌گر مالی
 3. استاد دانشگاه (در صورت داشتن دکتری یا حداقل کارشناسی ارشد)
 4. پژوهش‌گر
 5. انجام کارهای مربوط به عنوان مشاور کسب‌وکار
 6. نویسنده
 7. روزنامه نگار
 8. کار در مراکز تجارت نفت و گاز

و…

با وجود موارد فوق می‌توانیم اینگونه برداشت کنیم که افرادی که در دانشگاه اقتصاد می‌خوانند از اوضاع کاری خوبی بهرمند خواهند شد. البته برای اینکه از این اوضاع بهره ببرند حتما باید به درس‌هایی که در این رشته در  دانشگاه و حتی دبیرستان می‌خوانند، علاقه داشته باشند.

دروس کارشناسی اقتصاد در ۱۳۵ واحد ارائه می گردد. این دروس شامل ۷۸ واحد درس اصلی  و ۲۰ واحد دروس عمومی و همچنین به ترتیب ۲۸ و ۹ واحد دروس تخصصی اجباری و اختیاری است.

جالب است بدانید که این رشته در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته جهان هم بسیار پررونق است. برای مثال درآمد سالانه اقتصاددانان در آمریکا در حدود هشتاد و نه هزار دلار است که در صورت موفقیت در کار می‌توانند آن را به صد و پنجاه و پنج هزار و چهار صد و نود دلار برسانند.

باید بدانید که اگر خواستید در این رشته ادامه تحصیل دهید، گرایش‌های زیر برای ارشد قابل خواندن هستند:

 •  توسعه اقتصادی
 •  اقتصاد انرژی
 •  اقتصاد نفت و گاز
 •   اقتصاد اسلامی
 •  اقتصاد الکترونیک

       و…

معرفی رشته مدیریت مالی

رشته مدیریت هم با کارشناسی آغاز می‌شود. اما مشاغلی که در این رشته می توانید در پیش بگیرید، تا حدی متفاوت با اقتصاد است. (هرچند بسیاری از مراکز این دو را به جای یک دیگر استخدام می‌کنند.) اشخاصی که مدیریت مالی خوانده‌اند همان طور که از اسمش پیداست می‌توانند در شرکت‌ها به عنوان مدیر بخش مالی استخدام شوند و اینگونه کار را ادامه دهند. پس مثلا کار به عنوان پژوهشگر برای این افراد کمتر دیده می‌شود.

اما نکته‌ای که باید در اینجا در نظر داشته باشید این است که اگر شما مدیریت مالی خواندید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که به یک بار به عنوان یک مدیر استخدام شوید. بلکه شما باید در ماه‌ها و سال‌های طولانی تجربه کسب کنید تا بالاخره مدیر مرکزی بزرگ شوید. در ضمن شما باید با درس‌های این دوره کارشناسی هم آشنا شوید تا بتوانید در آن پیشرفت کنید.

تعداد واحدهای رشته مدیریت مالی بین ۱۴۲ تا ۱۴۴ واحد است. این واحدها عبارت‌اند از ۸ تا ۱۰ واحد دروس پیش دانشگاهی،  ۶۸ واحد دروس پایه، ۲۰ واحد عمومی و همچنین ۴۰ واحد دروس اختصاصی اجباری و ۶ واحد هم تخصصی اختیاری.

باغید بدانید که اگر می‌خواهید در خارج از کشور مدیریت مالی را ادامه دهید باید به یاد داشته باشید که تجربیات شما در ایران خیلی برایتان در ان‌جا سودمند نخواهد بود. چرا که نظام‌های مالی کشورهای مختلف، متفاوت‌اند. برای ادامه تحصیل در این رشته باید گرایش‌های Finance  را پیش از اقدام به ادامه تحصیل و کار بررسی کنید. درآمد مدیریت مالی در جهان به طور میانگین سالانه حدود ۶۶ تا ۱۲۷ هزار دلار است.

برای این رشته هم مانند بسیاری از رشته‌ها می‌توانید ادامه تحصیل دهید.گرایش‌های ارشد مدیریت به طور کلی به شرح زیراند:

 •   مدیریت بازرگانی
 • مدیریت بحران
 •  مدیریت بازرگانی دریایی
 •  مدیریت تکنولوژی
 •  مالی
 • مدیریت صنعتی

در این گزارش ما برای شما دو رشته دانشگاهی مدیریت مالی و اقتصاد را شرح دادیم. در این شرح سعی کردیم که به طور مقایسه ‌بگوییم که این دو رشته در واحدهای دانشگاهی، میزان درآمد و گرایش‌های ارشد تا چه حد متفاوت‌اند.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx