کاربران در فضای وب چگونه جست‌­وجو می‌کنند؟

کاربران در فضای وب چگونه جست‌­وجو می‌کنند؟

فهرست مطالب

فهرست

بریان دیان(Brian Dean)  از بنیان‌گذاران سایت backlinko می­گوید «اگر بگویم که بدون کلمات کلیدی درست، چیزی به اسم SEO وجود ندارد اغراق نکرده‌ام». کلمات کلیدی اولین قدم برای موفقیت در SEO هستند. کلمات کلیدی بسته به نحوه­‌ی قرارگیری مخاطبان در قیف فروش انتخاب می­‌شوند. به همین دلیل ممکن است که مخاطبان هدف شما جامع و گسترده باشد یا ممکن است که بر روی مخاطبان محدودی تمرکز کنید.

برای انتخاب درست کلمات کلیدی بهتر است که با انواع آنها آشنا باشید. در این جا با انواع کلمات کلیدی که برای بهبود سئو به شما کمک می­‌کنند آشنا می‌شوید.

اگر بگویم که بدون کلمات کلیدی درست، چیزی به اسم SEO وجود ندارد اغراق نکرده‌ام

سئو چیست

کلمات کلیدی کوتاه(short-tail keyword)

همان‌طور که از اسمش پیداست، این کلمات کلیدی کوتاه و حداکثر دارای سه کلمه هستند. این کلمات کلیدی در حجم بسیار زیادی جست‌وجو می­‌شوند ولی در مقابل رقابت در این نوع کلمات بسیار زیاد است. کسانی که این نوع کلمات را جست‌وجو می‌کنند، دنبال کسب اطلاعات هستند. به همین دلیل شناخت قصد کاربر سخت است.

برای مثال کسی که در گوگل کلیدواژه «لپ‌تاپ ایسوس» را جست‌وجو می­‌کند نمی‌توان فهمید که دنبال خرید، تعمیر یا کسب اطلاعات در مورد آن است. به همین دلیل شناخت قصد کاربر از جست‌وجو بسیار سخت است.

موتور جستجو چطور می‌کند

ویژگی کلی این نوع کلمات به صورت زیر است:

 • حجم جست‌وجوی بسیار زیاد
 • رقابت سخت
 • سرچ بسیار گسترده
 • نرخ تبدیل پایین
 • چگالی بالای این کلمات در وب­سایت

کلمات کلیدی طولانی(long-tail keyword)

این نوع کلیدواژه‌ها دارای بیش از سه کلمه هستند. این نوع کلمات کلیدی نسبت به کلمات کلیدی کوتاه مشخص‌تر هستند. این نوع کلمات نسبت به کلمات کلیدی کوتاه حجم سرچ کمتری دارند ولی رقابت در آنها کمتر است. یکی از مشخصه­‌های اصلی کلمات کلیدی بلند این است که به‌راحتی می‌­توان قصد کاربران را شناسایی کرد. به‌طور مثال «خرید لپ‌تاپ ایسوس  با گرافیک بالا» در این کلیدواژه به‌راحتی می‌توان قصد کاربر را متوجه شد که همان خرید است.

برخی از ویژگی­‌های کلمات کلیدی طولانی شامل موارد زیر است:

 • حجم جست‌و‌جوی زیاد
 • میزان رقابت کم
 • قصد مشخص­ کاربر
 • دارای نرخ تبدیل بالا

کلمات کلیدی کوتاه جدید (short-term fresh keyword)

وقتی که در مورد کلمات کلیدی جدید صحبت می­کنیم منظورمان کلماتی هستند که در مورد اتفاقاتی که اخیرا رخ داده‌­اند جست‌وجو شده­‌اند. برای مثال فیلم جدیدی با بازیگران مطرح به بازار آمده است و یک دفعه کاربران زیادی اسم فیلم را سرچ می‌کنند. مجموعه کلیدواژه‌­هایی که کاربران جست‌وجو می­‌کنند را کلمات کلیدی طولانی می­‌گویند.

میزان حجم جست‌وجوی این کلمات فقط در یک مدت بسیار کوتاهی ترند است و بعد از آن میزان جست‌وجوی این کلمات کلیدی نزولی خواهد بود.

شما می‌توانید برای این نوع کلمات کلیدی برنامه‌­ریزی داشته باشید ولی باید توجه کنید که ترافیک ورودی از طریق این کلمات کاهش پیدا می‌کند چون موضوع آنها از تاب­‌وتب می­‌افتد. به‌عنوان مثال در وب­سایت‌­های خبری بر موضوعاتی با کلیدواژه­‌های جدید بسیار تمرکز می‌کنند.

به نمودار زیر دقت کنید، در شهریور 1401 شرکت اپل از سری جدید گوشی­های خود رونمایی کرد. در این بازه­ی زمانی کلیدواژه کوتاه تازه «ایفون14» حجم زیادی توسط مخاطبان جست‌وجو شده­است ولی از افتادن از تب و تاب جست‌وجوی این کلیدواژه کم شده است

کلیدواژه­ی طولانی همیشه سبز(long-term evergreen keyword)

کلمات کلیدی طولانی همیشه سبز کلماتی هستند که به محدوده­ی زمانی خاصی محدود نمی­شوند. نمودار جست‌وجوی آنها ممکن است نوسان داشته باشد ولی مثل کلیدواژه­های کوتاه تازه تغییرات شدیدی ندارد.

الگوریتم‌های گوگل چطور کار می‌کند؟

در صورتی که این کلمات کلیدی را هدف قرار دهید مطمئن خواهید بود حالا حالاها توسط کاربران جست‌وجو می­‌شوند و از این طریق ورودی خواهید داشت. محتواهای آموزشی مستعد این هستند که به‌صورت همیشه سبز باشند.

مطابق با نمودار حجم جست‌وجو بر زمان زیر برای کلیدواژه‌ی «how to install windows 11» مشاهده می­شود که در زمان این کلمه کلیدی به­صورت یکنواخت­‌تری جست‌وجو شده­است.  همان‌طور که دیده می‌­شود بازه­ی زمانی این کلیدواژه را محدود نمی‌کند یا حداقل حالاحالاها تحت تاثیر قرار نمی‌­دهد

کلمات کلیدی تعریف کننده محصول

این کلمات کلیدی محصولات را توضیح می‌­هند. در اینجا کاربران به دنبال چیز بسیار خاص و تعریف شده هستند. معمولا هدف این نوع جست­وجو خرید است. بنابرین آنها نیاز به اطلاعات از محصول و سپس کلیک بر روی دکمه­‌ی خرید است. بنابرین دقت داشته باشید اگر این نوع کلمات کلیدی را هدف قرار داده‌­اید جزئیات بیشتری در مورد محصول بیان کنید.

تنها کاری که باید بکنید این است که لیست محصولات خود را تهیه کنید و سپس برای هرکدام محتوا با جزئیات فراوان تهیه کنید.

برخی از ویژگی­‌های این نوع کلمات کلیدی به صورت زیر است:

 • حجم جست­وجوی بسیار پایین
 • میزان رقابت کم
 • قصد خرید مشخص
 • نرخ تبدیل بالا

محتوای مورد نظر کاربران در صفحه محصول قرار دارد. برای مثال نمونه‌ای از این نوع کلیدواژه­‌ها می­توان به « قیمت لپ‌تاپ ایسوس مدل k556u»  اشاره کرد چون یک محصول خاص را هدف قرار می­دهد و محتوای مورد نیاز کاربر در صفحات محصول است.

کلیدواژه‌­های توصیف کننده مشتریان

کلیدواژه­هایی که مخاطبان را توصیف می­کند. مخاطبان از نظر جنسیت (مرد، زن)، سن (کودک، نوجوان، جوان، میان‌سال، پیر)، درآمد (کم‌درآمد، متوسط، پول‌دار)، شغل (حسابدار، آزاد، مهندس، پزشک و ..) و سایر موارد دسته‌بندی می‌شوند. برای مثال «خرید دوچرخه کودکانه»؛ کسی که این کلیدواژه را جست­وجو می­‌کند پدر یا مادری است که به‌دنبال دوچرخه برای کودک خود است، بنابرین این کلیدواژه مخاطب را توصیف می­‌کند. یک مثال دیگر کلیدواژه­‌ی «خرید لوازم آرایشی» است؛  به احتمال بسیار زیاد کسی که این کلید­واژه را جست­وجو کرده‌­است زن باشد.

کلیدواژه­‌های جغرافیایی

در این نوع جست­وجو هدف یک شهر، روستا، منطقه یا یک کشور است. این نوع کلمات کلیدی برای کسب ­و کارهای محلی بسیار کاربرد دارند. اگر کسب­ و کار شما مربوط به یک شهر یا منطقه­‌ی خاصی است حتما باید از این کلمات استفاده کنید. کسب­ و کارهای گردشگری و تعمیراتی از این نوع کلیدواژه­‌ها استفاده می­‌کنند.

مثال: فرض کنید یک تمیرگاه لوازم خانگی بزرگ دارید و بخواهید از طریق گوگل ترافیک وارد وب‌سایت شما شود. شما باید کلیدواژه­‌های مرتبط با «تعمیر یخچال در تهران» را هدف قرار دهید.

مثال: کسانی که در زمینه­‌ی گردشگری فعالیت می­‌کنند. کلیدواژه­‌هایی از قبیل «خرید بلیط ارزان کیش»، «اماکن تفریحی و گردشگری کیش» و … همه کلماتی هستند که در دسته کلیدواژه­‌های جغرافیایی قرار می­‌گیرند

در کل هر کلیدواژه‌­هایی که اشاره به مکان یا منطقه جغرافیایی می­‌کنند در این دسته جای می­‌گیرند.

کلمات ­‌کلیدی هم­‌خانواده(LSI)

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است. این عبارت اشاره به یک‌سری کلمات کلیدی فرعی که به کلمه کلیدی اصلی مرتبط می­‌شوند. برای مثال کلمه کلیدی اصلی ما «خانه» است. کلمات کلیدی فرعی مرتبط با آن منزل، ساختمان، مسکن، اجاره خانه، اجاره واحد مسکونی، “نحوه­ی تمیز کردن خانه و … است.

اگر در محتوای خود حتما باید کلیدواژه‌­های LSI را پوشش دهید، با این­کار هم باعث فهم بیشتر مطلب شما توسط ربات‌­های موتور جست­وجو می­شود و هم ممکن است مخاطب شما کلیدواژه‌­ی اصلی را جست­وجو کند. برای مثال به‌جای اجاره­‌ی خانه یا اجازه منزل جست­وجو کند. بنابرین قبل از اینکه محتوای متنی را ایجاد باید یک بینش جامع در مورد کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی داشته باشید.

کلمات کلیدی مبتنی بر قصد کاربر

هر کلمه­‌ای که در فضای وب جست­وجو می­‌شود پشت آن کاربری نهفته است که قصد و نیتی دارد. این موارد در سه دسته تقسیم‌بندی می­شوند.

کسب اطلاعات

هدف از جست­وجوی این نوع کلمات کلیدی کسب اطلاعات در مورد یک موضوع است. بنابرین این نوع کلمات کلیدی با چگونه، چطور، راه­‌های…، کجا و … شروع می­‌شود.

 برای مثال کلیدواژه‌­های زیر را می­توان بر اساس قصد کسب اطلاعات دسته‌­بندی کرد:

«خواص گیاه دارویی گل بابونه» ، «چگونه ویندوز 11 را نصب کنیم»، «نحوه­‌ی نگهداری از حیوان خانگی»، «راه­‌های افزایش سرعت ویندوز» اگر این کلیدواژه­‌ها را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که در پس این جست­وجو مخاطبی است که دنبال کسب اطلاعات در مورد سوژه‌ای مشخص است.

اهداف تجاری

این نوع کلمات کلیدی قصد و نیت تجاری دارند. مخاطب دنبال خرید و یا فروش یک چیزی دارد. معمولا این کلمات کلیدی با واژه‌­ی خرید، قیمت و یا فروش شروع می­شوند مخاطبانی که اسم کامل یک محصول رو سرچ می­کنند نیز ممکن است که هدف خرید داشته باشند.

کلمات کلیدی معامله‌­ای

در این نوع کلمات کلیدی مخاطبان به دنبال بهترین خرید هستند. به همین دلیل انواع محصولات را با هم مقایسه می­‌کنند. بنابرین همه کسایی که کلمات بهترین قیمت، مقایسه محصولات، بهترین کیفیت، ضمانت نامه، گارانتی و … را جست‌وجو می­‌کنند در این دسته جای می­گیرند

در این­جا انواع کلمات کلیدی را بیان کردیم ولی باید دقت کنید که ممکن است که یک کلیدواژه در چندین دسته قرار گیرد. بنابراین قبل از اینکه یک مقاله داخل سایت بنویسید یا یک محصول ایجاد کنید اول باید به یک بینش کامل در مورد قصد و نیت کاربران دست پیدا کنید؛ ولی چطور این نوع کلمات کلیدی باید شناسایی شوند؟ معیار انتخاب این کلیدواژه‌­ها چه هستند؟ این سوالات موضوعات بعدی هستند که در هلومگ به آنها پرداخته می‌­شود.

 

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx