درآمد حسابداری در ایران

بررسی درآمد حسابداران در ایران

درآمد حسابداری در ایران

بررسی درآمد حسابداران در ایران

فهرست مطالب

فهرست

حسابداری در سال‌های اخیر، از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی و مشاغل کشور ما بوده و همچنان خواهان بسیاری دارد. مسلماً در کنار چنین علاقه‌ای، میزان درآمد حسابداری نیز مهم بوده و همه افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستند، مایلند از میزان حقوق احتمالیِ خود در این شغل آگاه شوند تا خیالشان از بابت آینده‌ی مالی‌شان راحت باشد.
امروز قرار است برای شما میزان درآمد یک حسابدار تازه‌کار تا یک حسابدار حرفه‌ای را شرح دهیم و علاوه بر این بگوییم که درآمد حسابداری به چه عواملی بستگی دارد.

میزان حقوق حسابدار در قانون کار چقدر است؟

در قانون به طور مشخص هیچ مبلغ دقیقی به عنوان حقوق حسابداران تعریف نشده است، اما در اکثر شرکت‌ها و مجموعه‌های اقتصادی، حقوق حسابداران طبق میزان حقوق پایه‌ی تعریف‌شده در قانون کار پرداخت می‌شود. در واقع هر شرکتی در تعیین میزان حقوق، سیاست و شرایط خاص خودش را دارد. با این وجود اکثر کارفرمایان، حداقل حقوق و مزایای ذکرشده در قانون کار را برای کارمندان خود از جمله حسابداران در نظر می‌گیرند. اما در این میان کارفرمایانی هم هستند که بر مبنای فاکتورهای دیگری، حقوق مناسب را برای حسابداران مجموعه خود تعیین کرده و به آنان پرداخت می‌کنند.

میزان حقوق دریافتی توسط حسابداران
میزان حقوق دریافتی توسط حسابداران

اما تعیین حقوق برای یک حسابدار، به چه عواملی بستگی دارد؟

کارفرمایان باید با در نظر گرفتن موارد از جمله سختی و پیچیدگی کار، حساسیت شغل حسابداری و دقت مورد نیاز برای این شغل، حقوق حسابداران خود را تعیین کنند

کارفرمایان باید با در نظر گرفتن موارد متعددی از جمله سختی و پیچیدگی کار، حساسیت شغل حسابداری و دقت مورد نیاز برای این شغل، حقوق حسابداران خود را تعیین کنند. شما نیز لازم است بدانید چه عواملی بر تعیین میزان درآمد شما از رشته‌ی حسابداری اثرگذار است. به طور مثال با توجه به تجربه، مهارت و میزان سابقه کار در شغل حسابداری، درآمد از طریق این شغل هم تغییر پیدا می‌کند. در ادامه به شرح چند مورد از عوامل تاثیرگذار بر درآمد حسابداران می‌پردازیم:

جغرافیا و محل زندگی

از آنجا که هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف متفاوت است و این هزینه‌ها در شهر تهران به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند، طبعا میزان حقوق دریافتی کارمندان نیز در شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. از طرف در شهری که تعداد فارغ‌التحصیلان یک رشته، بیش از تعداد نیروهای مورد نیاز برای آن رشته باشد، ممکن است دستمزد پرداختی به فعالان این رشته کمتر بوده اما برای کار در همان رشته در شهری که به تعداد زیادی نیرو در رشته مذکور نیاز دارد، حقوق بالاتری در نظر گرفته شود.

تجربه

اگر چه میزان تحصیلات و تخصص در تعیین حقوق یک حسابدار موثر است، اما نمی‌توان تاثیر تجربه را هم نادیده گرفت. شخصی که سال‌ها به صورت تخصصی و در مجموعه‌های بزرگ مشغول حسابداری بوده، مهارت‌ها و توانایی‌های متفاوتی نسبت‌به حسابداری که تنها دو یا سه سال در شرکتی کوچک مشغول به کار بوده، دارد. از‌این‌رو طبیعتاً میزان حقوق دریافتی شخص اول نسبت به شخص دوم بیشتر خواهد بود.

مدارک تحصیلی و آموزشی

علاوه بر تحصیلات دانشگاهی در مقاطع مختلف، دوره‌های آموزشی مرتبط به شغل حسابداری نیز می‌تواند به توانایی‌ها و تخصص حسابداران بیافزاید؛ از طرفی دارا بودن مدارک آموزشی مختلف برای بعضی از شرکت‌ها ارزش و اهمیت ویژه‌ای دارد. ازاین‌رو کسب علم به‌طور پیوسته و دریافت مدارک آموزشی می‌تواند بر افزایش حقوق حسابداران بسیار تاثیرگذار باشد.

موقعیت کارفرما

موقعیت کاری کارفرما و وضعیت شرکتی که در آن مشغول به کار هستید نیز عاملی بسیار تعیین‌کننده هنگام مشخص نمودن میزان حقوق حسابدار است. شرکت‌های بزرگ و با اعتبار نسبت به یک شرکت کوچکِ نوپا، با مشتریان بیشتری مواجه شده و فعالیت بیشتری می‌طلبند، اما به همان میزان نیز حقوق بیشتری به کارمندان خود از جمله حسابداران پرداخت می‌کنند.

میزان حقوق دریافتی حسابداران در سال 99 چقدر بوده است؟

 • پس از بررسی موارد مختلف، حالا می‌خواهیم از میزان حقوق دریافتی حسابداران در سال گذشته پرده برداریم تا به این ترتیب بتوانید به دیدی روشن‌تر از درآمد حسابداری در ایران برسید.
  اطلاعاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم بر مبنای گزارش آماری سایت جاب ویژن است که بر اساس حقوق دریافتی ۳۷۲۰ حسابدار از کارشناس تا مدیر در شهرهای بزرگ و کوچک در سال 99 تهیه شده است.
  بر مبنای این گزارش، میانگین حقوق دریافتی حسابداران در سال 99 در شهر تهران به این صورت بوده است:
  میزان حقوق کارمند حسابداری: 3 میلیون تومان
  میزان حقوق کارشناس حسابداری: 4 میلیون تومان
  میزان حقوق کارشناس ارشد حسابداری: 6 میلیون تومان
  میزان حقوق مدیر حسابداری: 10 میلیون تومان
 • میانگین حقوق دریافتی حسابداران در سال 99 در سایر شهرهای بزرگ به این صورت بوده است:
  میزان حقوق کارمند حسابداری: 2.7 میلیون تومان
  میزان حقوق کارشناس حسابداری: 3.7 میلیون تومان
  میزان حقوق کارشناس ارشد حسابداری: 5.5 میلیون تومان
  میزان حقوق مدیر حسابداری: 7.5 میلیون تومان
 • میانگین حقوق دریافتی حسابداران در سال 99 در سایر شهرهای کوچک به این صورت بوده است:
  میزان حقوق کارمند حسابداری: 3 میلیون تومان
  میزان حقوق کارشناس حسابداری: 3.7 میلیون تومان
  میزان حقوق کارشناس ارشد حسابداری: 5 میلیون تومان
  میزان حقوق مدیر حسابداری: 6.5 میلیون تومان

اعداد ذکرشده مربوط به میانگین حقوق دریافتی کارمندان حسابداری بوده و این به این معناست که در سال گذشته برخی افراد، حقوقِ دریافتی با میزان کمتر و برخی نیز درآمدی بیش از میزان ذکرشده داشته‌اند. بدیهی است که این مبلغ در سال 1400 افزایش پیدا کرده است.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx