امکانات موجود در خانه‌های هوشمند

امکانات موجود در خانه‌های هوشمند

امکانات موجود در خانه‌های هوشمند

امکانات موجود در خانه‌های هوشمند

فهرست مطالب

فهرست

مهم‌ترین امکانات موجود در خانه‌های هوشمند عبارتند از سیستم روشنایی هوشمند، سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند، پرده هوشمند و دستیار صوتی. اگر قصد دارید بیشتر با خانه هوشمند و امکانات آن آشنا شوید، در این گزارش همراه ما بمانید.

معرفی خانه هوشمند

اگر در یک محل اقامت یک‌سری عملیات به شکل پیوسته در کنار هم قرار بگیرند و به واسطه آنها آرامش و لذت برای ساکنین خانه فراهم شود، آن محل خانه هوشمند نام دارد؛ به طور ساده‌تر خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که تمامی دستگاه‌ها و وسایل موجود در آنجا با استفاده از اینترنت اشیاء یا از طریق تلفن همراه و دستگاه‌های تحت شبکه کنترل از راه دور، مدیریت می‌شوند و دیگر لزومی به کنترل یا انجام دستی بسیاری از کارها توسط افراد خانه نیست.

خوب است بدانید که با داشتن یک خانه هوشمند، می‌توانید برای انجام هم‌زمان مجموعه‌ای از کارها با دادن سناریوهایی به سیستم‌های خانه دستورات لازم را برای چگونگی انجام آن کار  به سیستم‌ها دهید. به‌عنوان مثال با دادن سناریو مهمان به سیستم‌های چراغ هوشمند، در هنگام ورود مهمان چراغ‌های راهرو به طور خودکار روشن می‌شوند؛ همچنین می‌توانید این سناریو را برای سیستم‌های روشنایی سالن پذیرایی هم انجام دهید.

به‌طور کلی خانه‌های هوشمند به دو نوع، خانه هوشمند بی‌سیم و خانه هوشمند باسیم تقسیم می‌شوند. با هوشمندسازی خانه به روش بی‌سیم، دیگر دستگاه‌ها احتیاجی به سیم‌کشی ندارند و تجهیزات به صورت امواج رادیویی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. خانه‌هایی که تجهیزات هوشمند آن با استفاده از سیم با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند، خانه هوشمند باسیم محسوب می‌شوند؛ در این روش از یک تابلوی واحد مرکزی استفاده می‌شود که به‌عنوان مغز سیستم‌های خانه هوشمند عمل می‌کند و تمامی ماژول‌ها و اطلاعات خروجی و ورودی دستگاه‌ها در این تابلو قرار می‌گیرند.

امکانات خانه هوشمند

شاید برای شما جالب باشد که بدانید خانه هوشمند دارای چه امکانات و خصوصیات هوشمندسازی است که موجب تفاوت بین خانه هوشمند و خانه غیرهوشمند شده است‌؛ در این قسمت با اکثر امکانات خانه‌های هوشمند آشنا می‌شوید، پس با ما همراه باشید.

  • روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند، یکی از مهم‌ترين ویژگی‌های هوشمندسازی خانه است؛ با استفاده از این سیستم، می‌توان از راه دور روشنایی تمام نقاط خانه را کنترل کرد.

به‌عنوان مثال برای همه‌ی شما تا حالا پیش آمده است که در هنگام خواب، فراموش کنید لامپ اتاق یا آشپزخانه را خاموش کنید و برای خاموش‌کردن لامپ‌ها مجبور شوید از تخت خود بلند شوید؛ امروزه با هوشمندسازی خانه به راحتی می‌توانید در رخت‌خواب خود یا هر مکان دیگری با استفاده از موبایل، لامپ‌هایی که می‌خواهید خاموش یا روشن کنید.

حتی می‌توانید با دادن سناریو، روشنایی خانه را به‌طور اتوماتیک کنترل کنید؛ در این روش سیستم  روشنایی با در نظر گرفتن میزان روشنایی محیط خانه یا حضور افراد، شدت روشنایی لامپ‌های خانه را کم و زیاد یا خاموش و روشن می‌کند.

  • سرمایش و گرمایش هوشمند

زمانی که شما وارد یک خانه هوشمند می‌شوید و سناریو فعال می‌شود، سیستم سرمایش یا گرم هوشمند فعال می‌شوند تا دما و درجه‌ی محیط را طبق چیزی که شما برنامه‌ریزی کرده‌اید برسانند.

البته ممکن است در بعضی فضاها این سیستم خاموش باشد یا دمای آنجا با مکان‌های دیگر خانه متفاوت باشد؛ این فضاها ممکن است انبار، اتاق مهمان و… باشند، همان‌طور که می‌دانید شما از این مکان‌ها کمتر استفاده می‌کنید، پس دلیلی ندارد آن فضا دمایش با جاهای دیگر یکی باشد یا حتی می‌توانید سیستم سرمایش یا گرمایش آن فضا را غیرفعال کنید و فقط سیستم با ورود فرد به آنجا فعال شود.

حتی شما می‌توانید با استفاده از موبایل، قبل از اینکه به خانه برسید سیستم سرمایش یا گرمایش را روشن کنید تا خانه به دما و درجه‌ی دلخواه شما برسد.

  • سیستم امنیتی هوشمند

یکی دیگر از امکانات خانه هوشمند که موجب امنیت و آرامش ساکنین خانه می‌شود، سیستم امنیتی است که به چندین بخش مختلف تقسیم شده است‌؛ این بخش‌های هوشمند عبارتند از درب هوشمند، پنجره هوشمند، دزدگیر و دوربین.

در سیستم امنیتی هوشمند با استفاده از دوربین‌های نظارتی، به‌صورت آنلاین می‌توان بر تمام نقاط داخل و خارج خانه نظارت داشت؛ گذشته از این، سیستم امنیتی زمان ورود و خروج همه‌ی افراد را به همراه تصاویر آنها ثبت می‌کند و در صورت مشاهده ورود فردی ناشناس به خانه با به صدا در آوردن آژیر، مالک را از این اتفاق مطلع می‌کند.

درب هوشمند که جزو اجزای مهم سیستم امنیتی است، با استفاده از روش‌هایی مانند رمز ورود، ثبت اثرانگشت، تشخیص چهره و… اجازه ورود به خانه را به افراد می‌دهد.

  • سیستم اعلام و اطفا حریق

امروزه با هوشمندسازی ساختمان‌ها و با استفاده از سیستم اعلام و اطفا حریق در خانه هوشمند، خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی به حداقل میزان رسیده است؛ سیستم اعلام حریق با مشاهده هرگونه دود، حرارت، آتش و گاز منوکسید و .. به افراد خانه خبر می‌دهد تا از آتش‌سوزی جلوگیری کنند؛ سیستم اطفا حریق، اقدامات لازم را جهت جلوگیری از پیشرفت بیشتر آتش و مهار شعله‌های آتش را انجام می‌دهد.

در این گزارش به خوبی با خانه هوشمند و امکاناتی که دارد آشنا شدید، به‌طور کلی خانه‌های هوشمند جهت آسایش، راحتی و ایجاد امنیت برای ساکنین خانه به وجود آمده است.

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx