ده نکته ‌ی طلایی برای کنکوری ‌ها در هفته‌ ی آخر

ده نکته ‌ی طلایی برای کنکوری ‌ها در هفته‌ ی آخر

ده نکته ‌ی طلایی برای کنکوری ‌ها در هفته‌ ی آخر

ده نکته ‌ی طلایی برای کنکوری ‌ها در هفته‌ ی آخر

فهرست مطالب

فهرست

در هفته پایانی کنکور چه باید کرد؟ هفته اخر یکی از مهم‌ترین زمان‌هایی است که می‌تواند نتیجه آزمون شما را تغییر دهد. اگر می‌خواهید معجزه آرامش را در سرجلسه آزمون تجربه کنید؛ تنها کافی‌ست ده نکته‌ی طلایی برای کنکوری‌‌ها در هفته‌‌ی آخر را که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است را رعایت کنید.

تغذیه مناسب

اهمیت دادن به تغذیه و رعایت برنامه غذایی صحیح می‌تواند در تمرکز بیشتر و موجب کاهش استرس در هفته پایانی شود. مسئله‌ای که باید به آن دقت کنید این است که هیچ وعده غذایی را حذف نکنید و غذای خانگی مصرف کنید. چرا که ممکن است در صورت مصرف فست‌فود یا موادغذایی دارای نگهدارنده دچار مسمومیت‌های غذایی شده و کنکور را از دست بدهید. مصرف بیش از اندازه لبنیات نیز موجب کاهش تمرکز می‌شود؛ پس آن را در حد اعتدال در لیست رژیم غذایی خود بگنجانید. کاهش مصرف کربوهیدرات، قند مصنوعی و کافئین نیز می‌تواند از استرس شما در هفته پایانی بکاهد.

تنظیم ساعت خواب

اختلال خواب یکی از مشکلاتی است که در هفته آخر کنکور به سراغ شما می‌آید. برای این‌که خواب راحتی را در شب آزمون تجربه کنید باید یک هفته قبل از آن، ساعت خواب خود را تنظیم کنید. اگر عادت به شب بیداری دارید آن را ترک کنید. زیرا زمان خواب یک کنکوری باید طوری تنظیم شود که حتما ۶ الی ۸ ساعت خواب مفید در شب را داشته باشد.

برنامه ریزی و ورزش سبک

ورزش در کنار خواب مفید، تغذیه مناسب و عدم استفاده از کافئین می‌تواند به کاهش استراس شما در هفته آخر کنکور کمک کند. سعی کنید ۱۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده‌روی آهسته را در برنامه خود بگنجانید و صبح‌ها بعد از بیدار شدن از تخت‌خواب چند حرکت کششی انجام دهید. ساعت‌های خاصی را برای مرور دروس، تست زنی، ورزش و استراحت در نظر بگیرید. طبق یک برنامه منظم بخوابید و در زمان مقرر از خواب بیدار شوید. برنامه‌ریزی در این یک هفته تا حد زیادی می‌تواند به آرامش در زمان آزمون کمک کند.

شرایط و حداقل رتبه لازم برای رشته‌ی حسابداری

ممنوعیت خواندن مطالب جدید

با این طرز فکر که می‌توانید مطالب جدید را در حافظه کوتاه‌مدت خود بسپارید و به سرجلسه کنکور بروید؛ تحت هیچ شرایطی سراغ مباحثی که تا به حال آن‌ها را نخوانده‌اید نروید. استرسی که در این هفته بر کنکوری‌ها متحمل می‌شود غیرقابل انکار است و شما با مطالعه مطالب جدید موج بیشتری از استرس و تنش را به خود وارد می‌کنید. از این‌رو ممنوعیت خواندن مطالب جدید را جدی بگیرید.

مرور سریع بر درس های نقاط قوت

یکی از نکات طلایی که در این هفته می‌تواند نتیجه کنکور شما را به سمت مثبت سوق دهد؛ مرور سریع یادداشت‌ها و خلاصه‌نویسی‌هایی است که در هنگام درس خواندن آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌اید. مرور کردن درس‌هایی که جزو نقاط قوت شما به‌حساب می‌آید، باعث تثبیت مطالب در ذهن شما شده و نتیجه آن یادآوری هرچه سریع‌تر مفاهیم در سر جلسه آزمون است.

بررسی سوالات سال های گذشته

سوالات کنکور ۱۰ سال گذشته را بررسی کنید و به آن‌ها پاسخ دهید. بدیهی است که پاسخ برخی از سوالات را ندانید. پس قبل از آن‌که با این مشکل مواجه شوید، لیست پاسخ سوالات را از قبل جمع‌آوری کنید. با داشتن جواب صحیح سوالات نیز می‌توانید از راه‌حل خود مطمئن شوید.

عدم شرکت در کنکور آزمایشی

به قصد تخمین رتبه، در هیچ کنکور آزمایشی شرکت نکنید. زیرا تحت هیچ شرایطی شما نمی‌توانید حدس بزنید که چه رتبه‌ای را کسب خواهید کرد و سوالات آزمون در چه سطحی قرار دارند. علاوه‌بر این‌که رتبه شما در هفته آخر مورد تایید نیست و اغلب دیده شده که موجب عدم اعتماد‌به‌نفس نیز خواهد شد.

شبیه سازی فضای کنکور

فضای کنکور را برای خودتان شبیه‌سازی کنید. زیرا بیشترین عاملی که باعث بالا رفتن استرس در دانش‌آموزان کنکوری می‌شود، ابهامات ذهنی از فضا آزمون است.  پشت میز و بر روی یک صندلی چوبی از ساعت ۸ صبح الهی ۱۲ ظهر بنشینید و تست بزنید. موضوعاتی که برای تست زنی به سراغ آن‌ها می‌روید باید مطابق با مطالبی باشد که آن‌ها را از قبل خوانده‌اید و نقاط قوت شما هستند. تست زدن بخش عمومی سوالات آزمون سال‌های گذشته نیز پیشنهاد می‌شود.

پذیرش شرایط قبل از کنکور

تصور نکنید تنها شما درگیر التهاب و استرس درونی هستید. پس به خود مسلط باشید و ذهن خود را از افکار منفی پاک کنید. قرار نیست همه مطالب را بلد باشید. پس اگر مباحثی را کنار گذاشته و نخوانده‌اید نباید باعث عدم اعتمادبه‌نفس شما شود. بپذیرید که شرایط کنکور برای همه کنکوری‌ها یکسان و این التهاب درونی طبیعی است.

دقیقه ۹۰ نباشید!

کارت شرکت در آزمون را چند روز قبل از شب کنکور پرینت بگیرید تا اگر در کارت مشکلی وجود داشت با خیالی آسوده بتوانید آن را رفع کنید. حوزه امتحانی خود را شناسایی کنید و اگر شرایطش را دارید به آن مکان سر بزنید. کارت شناسایی و کارت ورود به جلسه، مداد مشکی نرم، پاک‌کن، تراش و تنقلات سالم را از قبل آماده کنید. به عنوان نکته آخر لازم است توصیه کنیم که برای آمادگی بیشتر در جلسه آزمون، روز قبل را به خانواده و تفریح اختصاص دهید.

بهترین دانشگاه برای رشته‌ی حسابداری

نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
سوال خود را بپرسیدx