آینده شغلی رشته حسابداری برای خانم ها

آینده شغلی رشته حسابداری برای خانم ها

فهرست مطالب

فهرست

حسابداری جزو پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی است که هر سال هنگام انتخاب رشته متقاضیان زیادی دارد. از طرفی همواره یکی از دغدغه‌ها و سوالات این متقاضیان این بوده که بازار کار حسابداری به چه صورت است. این موضوع به خصوص برای داوطلبان خانم بسیار مهم و پررنگ است و از خود سوال می‌کنند آیا با تحصیل در رشته حسابداری می‌توانند شغل مناسبی به دست آورند یا خیر.

در ابتدا باید اشاره کنیم که همیشه در هر تولیدی، فروشگاه، شرکت و موسسه‌ای نیاز به تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی، تهیه صورت مالی، محاسبه حقوق کارمندان و رسیدگی به سایر موارد مالی و حسابداری است که این موضوع، وجود حسابداران را به امری حیاتی تبدیل می‌کند. بهترین دانشگاه های کشور در رشته حسابداری پذیرش دارند. پس بازار کار رشته‌ی حسابداری بسیار بهتر از سایر رشته‌هاست.

اینده شغلی حسابداری برای خانم ها

توانایی های لازم برای کار در رشته حسابداری

رشته‌ی حسابداری از میان داوطلبان هر سه گروه ریاضی، تجربی و انسانی دانشجو می‌پذیرد. البته در هنگام کنکور، درس ریاضی مهم‌ترین درس برای ورود به این رشته محسوب می‌شود؛ پس برای اینکه حسابدار شوید لازم است از شم ریاضی خوبی برخوردار باشید. از طرفی، یک حسابدار باید بتواند نتایج زحمات خود را که به صورت گزارش درآمده، به خوبی و به صورت شفاف ارائه دهد. پس لازم است از نگارش خوب و فن بیان مناسبی برخوردار باشد.

همچنین یک حسابدار باید تحمل ساعت‌ها پشت میزنشینی و کار اداری را داشته باشد و بتواند طی ساعت‌های طولانی کار، تمرکز خود را حفظ کرده تا در محاسبات و گزارش‌گیری دچار خطا نشود. علاوه بر تمامی این موارد، برای موفقیت در رشته حسابداری، داشتن خلاقیت و ابتکار نیز امری ضروری است.

 

9 ویژگی و مهارتی که برای موفق شدن در رشته حسابداری باید داشته باشید

 • تسلط به انواع قوانین:

قانون کار و بیمه، قوانین تجاری و مالیاتی

 • تسلط بر نرم‌افزارهای حسابداری و اکسل
 • دقت و تمرکز بالا
 • قدرت تحلیل و فهم و ادراک بالا
 • درست‌کاری و امانت‌داری
 • به‌روز بودن دانش و اطلاعات
 • برنامه‌ریزی مناسب و مدیریت زمان
 • خلاقیت و نوآوری
 • مهارت مذاکره و فن بیان

وجود تمامی این موارد، می‌تواند آینده شغلی فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری را تامین کند.

 

رشته حسابداری برای خانم ها

 

فرصت‌های شغلی رشته حسابداری برای خانم ها

با وجود اینکه تعداد دانشجویان و فارغ‌اتحصیلان رشته حسابداری نسبت به سایر رشته‌ها بسیار زیاد است، اما تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار رشته حسابداری، به نسبت کمتر از سایر رشته‌هاست. این موضوع به این خاطر است که از کوچکترین فروشگاه‌ها و موسسات گرفته تا بزرگ‌ترین شرکت‌ها و کارخانه‌ها، همگی برای انجام امور مالی و حسابداری خود به وجود یک حسابدار نیازمندند. با توجه به محیط کاری و آینده شغلی رشته حسابداری برای خانم ها می تواند بسیار جذاب باشد.

فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری می‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های گوناگون، انجام امور مالی و حسابداری را برعهده گیرند و به عنوان حسابدار در موسسات، شرکت‌ها و واحدهای مختلف دولتی و غیردولتی مشغول به کار شوند. از طرفی پیچیدگی‌هایی که امروزه در زمینه اقتصاد و مسائل مالی وجود دارد، موجب می‌شود که هیچکس جز یک حسابدار متخصص نتواند برآوردهای مالی را انجام دهد. وضعیت اقتصادی موجود، باعث شده اکثر کسب و کارها، افرادی را که در زمینه حسابداری، دانش و مهارت و تخصص بالایی دارند، استخدام کنند و این موضوع، آینده شغلی دانشجویان حسابدار را تضمین می‌کند.

پیچیدگی‌هایی که امروزه در زمینه اقتصاد و مسائل مالی وجود دارد، موجب می‌شود که هیچکس جز یک حسابدار متخصص نتواند برآوردهای مالی را انجام دهد

در رشته‌ی حسابداری، گستردگی و تنوع شغلی زیادی وجود دارد و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در شاخه‌ها و بخش‌های مختلف، مشغول به کار شوند.

مشاغلی که فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری می‌توانند برعهده بگیرند:

 

حرفه حسابداری

 • حسابداری مالی: در کلیه شرکت‌ها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی
 • حسابداری صنعتی: در کلیه واحدهای صنعتی و شرکت‌های تولیدی
 • حسابداری دولتی: در کلیه سازمان‌ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی‌حساب
 • حسابداری مالیاتی: در ادارات دارایی
 • حسابداری بیمه: در مؤسسات بیمه
 • حسابداری بانک‌ها: در شعبه‌ها و سرپرستی بانک‌ها

 

حرفه حسابرسی

 • حسابرسان داخلی
 • حسابرسان مستقل

حسابرس داخلی فردی است که توسط شرکت‌ها و ادارات بزرگ‌تر، برای شرکت‌های کوچک‌تر و یا شرکت زیرمجموعه استخدام می‌شود تا سلامت اقتصادی آن شرکت را بررسی و هرگونه نقص موجود در عملکرد مالیاتی آن شرکت را شناسایی کرده و ایجاد نظم کند. سپس به صورت ماهانه و یا سالانه، گزارش‌های مالیاتی خود را به هیات مدیره شرکت ارائه می‌دهد.

حسابرس مستقل فردی است که توسط افراد و شرکت‌های مستقل به منظور ارائه‌ی خدمات حسابرسی به صورت حرفه‌ای، استخدام می‌شود. به طور معمول این افراد توسط مدیران شرکت‌ها به منظور حسابرسی مالی یک مجموعه، استخدام می‌شوند.

در نتیجه، با توجه به مواردی که ذکر شد، می‌توان دریافت که حسابداران پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در شرکت‌ها و موسسات گوناگون مشغول به کار شوند؛ اما برای اشتغال در رشته حسابداری فقط داشتن یک مدرک تحصیلی کافی نیست و باید مهارت‌های ذکرشده را کسب کنید. افرادی که هنوز در زمینه‌ی حسابداری، تجربه و مهارت کافی ندارند می‌توانند با کارآموزی، تجربه و مهارت‌های لازم را به دست آورند.

 

درآمد رشته‌ی حسابداری

حسابداری از جمله مشاغلی است که از درآمد مناسب و قابل قبولی برخوردار است. هر چقدر سابقه‌ی کار و تجربه‌ی حسابدار بیشتر باشد، درآمدش هم افزایش پیدا می‌کند. از طرفی هر شرکتی در تعیین میزان حقوق، سیاست و شرایط خاص خودش را دارد. با این وجود و به طور کلی دستمزد یک حسابدار با کمتر از سه سال تجربه، در سال 1400 به طور میانگین معمولاً هر ماه حدود ۴.۹۰۰.۰۰۰ تومان است. این میانگین حقوق ماهیانه شامل حق مسکن، هزینه رفت و آمد و سایر موارد می‌شود.

علاوه بر این، سطح تحصیلات نیز بر میزان حقوق دریافتی حسابداران تاثیرگذار است. یک حسابدار با مدرک کارشناسی ارشد، حقوقی بالاتر از یک حسابدار با مدرک کارشناسی دریافت می‌کند. به همین ترتیب، حقوق فارغ‌التحصیلان مقطع دکترای رشته حسابداری بالاتر از دریافتی کارشناسان ارشد این رشته است. بنابرین رشته حسابداری برای خانم ها از این لحاظ اهمیت دارد که می توانند با ادامه تحصیل روز به روز پیشرفت کنند.

آینده شغلی رشته حسابداری برای خانم ها

 

نتیجه‌گیری

طبق موارد گفته شده و توضیحاتی که در خصوص مهارت‌ها، بازار کار و دستمزد مشاغل مرتبط با حسابداری بیان کردیم، حتما متوجه شده‌اید که ورود به دنیای حسابداری محدودیت جنسیتی نداشته و هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند مهارت‌های ذکرشده را کسب کنند و به عنوان حسابدار یا حسابرس مشغول به کار شوند.

با توجه به این مواد ذکرشده و گستردگی بازار کار برای رشته حسابداری، برای ورود به دنیای حسابداری و به دست آوردن شغل مناسب در این حوزه، جنسیت عامل تعیین‌کننده نیست و توانایی‌ها، مهارت، دانش و تجربه‌ی فرد است که تعیین می‌کند آیا او می‌تواند وارد دنیای کار شود یا خیر.

پس سعی کنید پس از انتخاب رشته در یک دانشگاه مناسب و پس از ورود به رشته‌ی حسابداری، همزمان که مشغول به تحصیل هستید، بر روی کسب مهارت‌های لازم برای رشته حسابداری مثل فن بیان، آشنایی با قوانین مالی، کار با برنامه اکسل و نرم‌افزارهای حسابداری و مهارت‌های دیگری که در بالا عنوان شد کار کنید و تا جایی که امکان دارد به عنوان کارآموز در رشته حسابداری مشغول شوید تا پس از فارغ‌التحصیلی بتوانید با توجه به سابقه، تجربه و مهارت‌هایی که کسب کرده‌اید به سرعت جذب بازار کار شده و شغلی مناسب با درآمدی خوب به دست آورید.


نوشته‌های مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
3
0
سوال خود را بپرسیدx